Pseudomagister na ławie oskarżonych
Norbert P., który przez siedem lat posługiwał się fałszywym dyplomem ukończenia studiów i miał wyłudzić 170 tys. zł, wciąż jest radnym powiatu grójeckiego.

W maju 2009 wyszło na jaw, że pracujący w Szkole Podstawowej nr 2 w Grójcu nauczyciel wuefu – a zarazem radny powiatu – Norbert P. posługiwał się fałszywym dyplomem ukończenia studiów i uczył dzieci bez wymaganych uprawnień. Sprawą od razu zajęła się prokuratura, do której doniesienie o podejrzeniu replica watches popełnienia przestępstwa złożył dyrektor podstawówki Mariusz Wojno. Po prawie ośmiomiesięcznym postępowaniu przygotowawczym w lutym odbyła się pierwsza rozprawa.

Na bazarze przy stadionie
P. usłyszał aż siedem zarzutów. Jak informuje „NW” Małgorzata Chrabąszcz z Prokuratury Okręgowej w Radomiu, wszystkie znalazły się w akcie oskarżenia skierowanym do Sądu Rejonowego w Grójcu. Zarzuty wynikają z posługiwania się fałszywym dyplomem i przedkładania go kolejnym pracodawcom i instytucjom (w tym dyrektorom: publicznego gimnazjum w Grójcu, publicznej podstawówki w Grójcu, Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu i Grójeckiego Ośrodka Sportu). Najpoważniejszy zarzut dotyczy pobierania w okresie od października 2002 do maja 2009 nienależnie przysługującego wynagrodzenia w łącznej wysokości 167 tys. zł.

Ponadto w 2004 r. podrobiony dokument posłużył Norbertowi P. do uzyskania awansu zawodowego nauczyciela kontraktowego w zakresie wychowania fizycznego, a w 2008 r. przedłożył go jako kandydat na trzysemestralne studia podyplomowe w Wyższej Szkole Pedagogicznej w Łodzi. Jak tłumaczy nam Małgorzata Chrabąszcz, spośród postawionych zarzutów najwyższa kara grozi za wyłudzenie – nawet osiem lat pozbawienia wolności.

Z ustaleń śledczych wynika, że P. rozpoczął co prawda studia na warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego w 1999 r., ale nie ukończył pierwszego roku zajęć i zrezygnował z dalszej nauki. Podczas przesłuchania przyznał się do posługiwania się fałszywym dokumentem. Jak tłumaczył prokuratorowi, w 2002 r. udał się na bazar przy Stadionie Dziesięciolecia, gdzie został skierowany do osoby, która za 3,5 tys. zł przygotowała dla niego podrobiony dyplom wraz z dwoma odpisami.

Były asystent posła
Kolejną rozprawę zaplanowano na koniec kwietnia. Jak udało się ustalić „NW”, Skeleton Watches wszystkie akta sprawy na miesiąc wypożyczyła jedna z warszawskich prokuratur, która prawdopodobnie bada wątek związany z handlem podrobionymi dyplomami.

Przypomnijmy, że kiedy sprawa lewych papierów ujrzała światło dzienne, P. zrezygnował z pracy w szkole, a także z wszystkich pełnionych dotychczas funkcji, m.in. z członkostwa w grójeckiej Platformie Obywatelskiej i bycia społecznym asystentem posła Czesława Czechyry (PO). Do tej pory nie zrzekł się jednak mandatu radnego, i nadal bierze udział w posiedzeniach rady powiatu.

Mateusz Adamski

autor: Mateusz Adamski
źródło: Nad Wisłą (Nadwisla.pl)
data: 11 marca 2010 r. (15:56)
Drukuj
Copyright © 2007-2009 grojeckie.info