Dzisiaj jest niedziela, 27 wrze�nia 2020. Imieniny: Damian, Wincenty, Kosma
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Kazimierz Pułaski

Kazimierz Michał Wacław Wiktor Pułaski, herbu Ślepowron (ur. 4 marca 1746 (według innych źródeł między 1745-49) w Warszawie,Hublot Replica Watches zginął z ran odniesionych w bitwie pod Savannah 11 października 1779) – jeden z przywódców konfederacji barskiej, generał amerykański, bohater wojny o niepodległość USA. Nazywany "ojcem amerykańskiej kawalerii".


Młodość
Był synem starosty wareckiego Józefa Pułaskiego, bratem Antoniego i Franciszka Ksawerego.

W Warce w pałacu na Winiarach spędził dzieciństwo.www.luxuryreplicawatches.co.uk Uczył się w konwikcie teatynów w Warszawie. Już w 1762 został paziem księcia kurlandzkiego Karola Krystiana Wettyna. Tam też w Mitawie przeżył wyrzucenie księcia ze swojej stolicy przez wojska rosyjskie. W 1764 podpisał elekcję Stanisława Augusta Poniatowskiego.


Konfederacja barska
Wtajemniczony w przygotowania do konfederacji barskiej, zbroił oddziały na Podolu i Wołyniu. 29 lutego 1768 podpisał akt założenia konfederacji barskiej.

W latach 1768-1772 był jednym z dowódców Konfederacji Barskiej, został marszałkiem ziemi łomżyńskiej. Przez 2 tygodnie w 1768 bronił się w warownym klasztorze w Berdyczowie przed atakami armii rosyjskiej. Skapitulował, został wypuszczony po przyrzeczeniu porzucenia konfederacji. Już niedługo jednak ogłosił, że został do tego zmuszony siłą i będzie walczyć do ostatniej kropli krwi. Dowodził z Józefem Pułaskim w Bitwie pod Orzechowem stoczonej 3 listopada 1768 roku przeciw armii rosyjskiej pod dowództwem Aleksandra Suworowa.

W 1769 bronił Okopów Świętej Trójcy przed przeważającą armią rosyjską, następnie przeszedł do Turcji, a potem na Podole. Gdy przybył z Podola pod Barwinek, 7 kwietnia 1769 roku, skoncentrowały się tam siły konfederackie; ks.Jerzego Marcina Lubomirskiego, niefortunnego obrońcy Krakowa. K. Pułaski mimo młodego wieku (24 lata), był czołowym dowódcą wojskowym Konfederacji. Prowadził zaciągi i zorganizował pod Barwinkiem, jeden z największych obozów konfederackich. Lubomirski powierzył Pułaskiemu funkcję regimentarza krakowsko - sanockiego i sandomierskiego. W Barwinku sygnowany był uniwersał nazwany imieniem Pułaskiego, wzywający pod broń szlachtę Podkarpacia. Stąd też w kwietniu 1769 r., wybrał się przeciw rosyjskim oddziałom Jelczaninowa do bitwy pod Iwlą. Pułaski, z tego miejsca wyruszył w wielki rajd kawaleryjski na Podlasie i Litwę, w czasie którego pod Włodawą poległ jego brat Franciszek Ksawery Pułaski.

W dniu 6 kwietnia 1769 na polach między Miejscem, a Rogami, koło Krosna, miała miejsce bitwa konfederatów barskich z Rosjanami, w której Pułaski został ranny. Wkrótce przebił się ze swoim odziałem na Litwę i Ruś, wzniecając tam powstanie antyrosyjskie. Wsławił się między innymi, brawurową obroną Jasnej Góry przed wojskami rosyjskimi gen. Iwana Drewicza i królewskimi (od 31 grudnia 1770 do 14 stycznia 1771). Mniej szczęśliwe były wystąpienia Pułaskiego w polityce: ulegając wpływom Wessla jego otoczenia, podjął się na rozkaz Generalności zorganizowania porwania króla, Stanisława Augusta Poniatowskiego 3 listopada 1771, a po tym nieudanym wyczynie, spadła na niego główna odpowiedzialność.


Na emigracji
Po upadku konfederacji w 1772, zaocznie skazany na śmierć za próbę królobójstwa, musiał emigrować z Polski. Władze żadnego kraju europejskiego nie chciały go jednak przyjąć. Najpierw udał się do Turcji, skąd jednak po interwencji dyplomatycznej go wydalono, a następnie nielegalnie przebywał we Francji, skąd wyjechał na zaproszenie generała Lafayette'a do powstających właśnie Stanów Zjednoczonych Ameryki.

W latach 1777-1779 walczył w szeregach armii Jerzego Waszyngtona w wojnie o niepodległość Stanów Zjednoczonych, będąc w randze generała brygady Armii Kontynentalnej. W 1778 utworzył legion kawalerii, na którego czele odniósł zwycięstwo nad Anglikami w bitwie pod Charleston (10 maja 1779).

Zmarł 11 października 1779 w wyniku ran odniesionych w czasie oblężenia Savannah. Ciała nie zdołano przetransportować do brzegu ze względu na ogromne upały i został oddany morzu ze statku „Wasp”. 21 października 1779 po przycumowaniu statku do lądu odbył się symboliczny pogrzeb Kazimierza Pułaskiego. Według innej wersji, został on najpierw pochowany na farmie Greenwich, a potem przeniesiony i pochowany na jednym z placów starego miasta Savannah. Teorię tę, według jej zwolenników, potwierdza fakt, że w 1997 r. na placu Monterey, pod pomnikiem, znaleziono miejsce pochówku, ale szczątki trudno jest jednoznacznie zidentyfikować.

Na wieść o śmierci Pułaskiego, generał Jerzy Waszyngton stacjonujący wówczas ze sztabem w swojej głównej kwaterze w Moore House, w West Point, zadecydował, aby w dniu w którym przyszła ta wiadomość (17 listopada 1779 roku), hasłem w wojsku stał się "Pułaski", a odzewem "Polska".[1]


Pamięć o Pułaskim
Działalność polityczną zwłaszcza zaś wojskową Pułaskiego wyświetlił szczegółowo w osobnej monografii Władysław Konopczyński (1931), podnosząc jego znaczenie historyczne jako „pierwszego powstańca, prekursora legionistów, wodza patriotycznej młodzieży, bojownika wolności naszej i cudzej, nade wszystko zaś nauczyciela bohaterstwa”. W czasie trwania Konfederacji Barskiej walczył w okolicach Krynicy - od kilkudziesięciu lat jest tam organizowany pieszy rajd turystyczny ku Jego pamięci. Przy ul.Pułaskiego został usypany Kopiec Pułaskiego.

W USA jest uważany za twórcę kawalerii amerykańskiej. Jest bohaterem narodowym USA. W 1929 Senat amerykański ustanowił 11 października Dniem Pamięci Generała Pułaskiego (General Pulaski Memorial Day). W pierwszą niedzielę października odbywa się największa w USA parada Pułaskiego (Pulaski Parade) na 5. alei w Nowym Jorku. Stan Illinois obchodzi Dzień Kazimierza Pułaskiego (Casimir Pulaski Day) w każdy pierwszy poniedziałek marca. W stanach Arkansas, Georgia, Illinois, Indiana, Kentucky, Missouri i Virginia istnieją hrabstwa Pulaski (Pulaski County), nazwane tak na jego cześć. Wybitny poeta Henry Wadsworth Longfellow napisał wiersz "Hymn Of The Moravian Nuns Of Bethlehem At The Consecration Of Pulaski's Banner" ("Hymn na poświęcenie chorągwi Pułaskiego") (1854).

19 marca 2007 Senat amerykański jednomyślnie zagłosował za nadaniem mu honorowego obywatelstwa Stanów Zjednoczonych; żeby ta akcja została zatwierdzona jako prawo, zagłosować "za" musi jeszcze amerykańska Izba Reprezentantów, a rezultujący dekret musi podpisać Prezydent Stanów Zjednoczonych. Wtedy Kazimierz Pułaski stałby się 7. osobą kiedykolwiek tak uhonorowaną.

Jego imię nosi m.in. polska fregata rakietowa ORP Gen. K. Pułaski oraz Politechnika Radomska im. Kazimierza Pułaskiego.

Źródło: Wikipediabest inkjet paper online inkjet paper cheap inkjet paper inkjet photo paper