Dzisiaj jest poniedziaďż˝ek, 28 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Marek, Wacław
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
O śmieciach i rozpływającej się wodzie
Mateusz Adamski, 30 grudnia 2008 (12:12), źródło: Kurier Południowy
Chynów jest z pewnością jedną z sympatyczniejszych gmin powiatu grójeckiego. Podczas sesji rady okazało się również, że chyba żadna z pozostałych nie ma tak krewkich sołtysów. W pewnym momencie poziom decybeli w sali przekraczał z pewnością odgłos startującego F-16. A wszystko to za sprawą cen wywozu śmieci!

Dotychczas obowiązywał tzw. system uproszczony. Na uboczu wsi, gdzieś w miejscu, w którym fetor nie przeszkadzał nikomu - ustawiano kontener, a każdy mieszkaniec za korzystanie z niego musiał uiścić opłatę pięciu złotych z groszami. W odpowiednim czasie przyjeżdżała tzw. śmieciarka i opróżniała pojemnik. Okazało się, że system się nie sprawdza. Po pierwsze odpadki nie są segregowane. Po drugie do kontenera jakimś cudem trafiają śmieci nawet z Warszawy, nie mówiąc o tych z sąsiednich wsi. Po trzecie w końcu zakład usług komunalnych dokłada do interesu (jest na minusie 146 tys. zł).

Należało więc przerwać tę nonsensowną gospodarkę odpadkami, tym bardziej, że Unia Europejska wymusiła na nas segregację śmieci już od 2010 r. Sprawa z pozoru wydawała się prosta. Wprowadzone zostaną worki na odpadki suche i mokre, odbierane później przez firmę, która ma koncesję na ich wywóz z gospodarstw domowych. Najlepsze oferty złożyły firmy SITA i ALMAX, a po przeliczeniu kosztów okazało się, że za wywóz 360 l odpadów (segregowanych) każdy mieszkaniec musi uiścić 7 zł 49 gr. A więc ponad 2 zł więcej niż dotychczas.

W gminie rozpętała się burza, której finał odbył się na posiedzeniu rady. Jeden z sołtysów dowodził, że 360 l śmieci to robią straszne brudasy. U niego wszelkie odpadki biologiczne, zwłaszcza zielone są kompostowane, a papierowe spalane w piecu. Potem zaczęła się prawdziwa Rzeczpospolita. Jeden mówił przez drugiego, trudno było uchwycić sens wypowiedzi. Jedni przekonywali, że można żyć bez wywózki śmieci, utylizując je we własnym zakresie. Inni nie zgadzali się na podwyżkę cen. - Co powiecie matce, której nie starcza na chleb dla dzieci - krzyczał jeden z sołtysów.

O dziwo, sprawę załatwił w kilka minut burmistrz Grzegorz Górski. - Czy nikt się nie zastanowił, jakie korzyści płyną ze zmiany systemu? Zamiast targać odpady, czasem dwa kilometry do kontenera, teraz wystawicie worek za drzwi i kłopot z głowy. Dwa razy w roku będzie można pozbyć się starych mebli, lodówek, po prostu odpadów wielkogabarytowych. Podobnie jak odpadów niebezpiecznych: baterii, opakowań po środkach ochrony roślin, farbach, lakierach, smarach itp. Ponieważ zlikwidowane zostaną kontenery, nikt już nie będzie podrzucał wam swoich śmieci. Poza tym, za dwa lata i tak musielibyśmy wprowadzić ten system obligatoryjnie. Dodam, że odpady będą wywożone z terenu gminy i utylizowane w Radomiu. Natomiast rodziny objęte opieką socjalną otrzymają pomoc z gminy - wyjaśnił Górski.

Minutę później uchwałę w tej sprawie przegłosowano bez jednego choćby sprzeciwu. Nie mniej ciekawa, ale z innego powodu, okazała się sprawa wody. Ze sprawozdania Komisji Rewizyjnej wynikało, że połowa wydobywanej w gminie wody, gdzieś w sposób niekontrolowany wycieka. Sprawdzono nawet jeden z odcinków wodociągu i komisja ma pewne podejrzenia. Nie mogła nic dalej w tej sprawie zrobić, gdyż brak jej kompetencji. Burmistrz przyrzekł jednak, że po rocznym bilansie wodnym, przyjrzą się tej kwestii bardziej wnikliwie.

Inne sprawy nie wzbudziły już większych emocji. Zapewne największą inwestycją gminy będzie przejęcie osiedla w Sułkowicach (wartość 3,5 mln zł), a zamieszkałego przez policjantów. Strażacy ochotnicy dostaną ekwiwalent w kwocie 8 zł za udział w akcji. Powstanie też ścieżka rowerowa, której trasa wiodła będzie najpiękniejszymi terenami nad Pilicą. Okazało się, że najbardziej deficytowym materiałem w gminie jest poliwęglan. Zrobione z niego ścianki przystanków autobusowych po prostu zniknęły.

Leszek Świder
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: