Dzisiaj jest piďż˝tek, 25 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Przestój czteroletni
Mateusz Adamski, 15 stycznia 2009 (16:46), źródło: Nad Wisłą
Grójeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego ma oddać do użytku kolejny budynek w 2010 roku.

Towarzystwa Budownictwa Społecznego, czyli popularne TBS-y, to spółki budujące mieszkania pod wynajem (nienastawiające się na zysk). Robią to taniej niż deweloperzy czy spółdzielnie, bo pomaga im budżet państwa, udzielając preferencyjnych kredytów z Krajowego Funduszu Mieszkaniowego. W Polsce jest zarejestrowanych 370 takich spółek, zakładanych najczęściej przez gminy.


W 1997 roku grójecki samorząd powołał do życia Grójeckie Towarzystwo Budownictwa Społecznego (rozpoczęło działalność dwa lata później). Przez dekadę GTBS wybudowało trzy budynki, przy ulicach Orzeszkowej i Wybickiego. Pierwszy powstał w 2001 r., kolejne w 2003 i 2006. Łącznie oddano do użytku 128 mieszkań.

Zainteresowanie tanimi lokalami w Grójcu jest bardzo duże. Na tę chwilę do GTBS złożono aż 126 wniosków o przyznanie mieszkania czynszowego. Zachętą do ubiegania się o takie lokum jest mały wkład własny, kształtujący się na poziomie 30 procent kosztów budowy budynku, a także dość niski czynsz – obecnie 7,60 zł za metr kwadratowy miesięcznie. Ponadto o własne M w ramach GTBS może ubiegać się właściwie każdy.

– Kiedy chętnych jest więcej niż oferowanych mieszkań, wtedy brane są pod uwagę różne uwarunkowania, i wówczas na przykład bardziej preferowani są mieszkańcy gminy Grójec – tłumaczy Jacek Pałka, prezes zarządu GTBS.

Od oddania do użytku ostatniego budynku w ramach GTBS minęły już dwa lata i żadnej nowej inwestycji od tamtego czasu nie rozpoczęto. Niepokoi to radnych z Komisji Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej. – Osoby, które ubiegają się o mieszkania komunalne, a które mają zbyt wysokie dochody, odsyłamy do GTBS. Tam dowiadują się, że lokali nie ma – denerwuje się przewodniczący rady gminy i członek komisji Grzegorz Pruś.

Przerwę w budowaniu nowych lokali prezes Jacek Pałka tłumaczy tym, że w 2007 r. Bank Gospodarstwa Krajowego, obsługujący Krajowy Fundusz Mieszkaniowy, nie zdążył rozpatrzyć wniosku o udzielenie kredytu, z którego miała być finansowana budowa kolejnego TBS-owskiego bloku w Grójcu.

Część z 126 wniosków będzie mieć szansę na realizację dopiero za około dwa lata. Wtedy to powstać ma czterokondygnacyjny budynek, w skład którego wejdą 44 lokale. – Jeśli wszystko się ułoży, budowę rozpoczniemy pod koniec tego lata, a zakończymy w 2010 r. – przewiduje Jacek Pałka.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: