Dzisiaj jest piďż˝tek, 25 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Aurelia, Władysław, Kamil
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Żal do ministra
Mateusz Adamski, 29 stycznia 2009 (20:32), źródło: Nad Wisłą
W piątek i sobotę odbyło się Ogólnopolskie Spotkanie Sadowników.

Już po raz 14. sadownicy z całej Polski licznie zjechali do Grójca na swoje coroczne spotkanie, organizowane tradycyjnie przez Instytut Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach oraz Związek Sadowników RP. W tym roku po raz pierwszy nawiązano współpracę z zewnętrzną firmą, która miała finansowo wesprzeć imprezę. Sponsorem strategicznym został Zakład Zaopatrzenia Ogrodniczego Sp. z. o.o. w Warce. A patronat honorowy nad zjazdem objął minister rolnictwa Marek Sawicki.

Sadownicy obecni podczas oficjalnego otwarcia poczuli się nieco zawiedzeni, że minister Sawicki nie pofatygował się do Grójca osobiście, a przysłał w zastępstwie podsekretarza stanu Mariana Zalewskiego. W swoim wystąpieniu wiceminister tylko krótko odniósł się do najbardziej interesującej sadowników kwestii – niskich cen skupu owoców, które zdominowały cały zeszłoroczny sezon zbiorów. – Nie czujemy się zlekceważeni, bo znamy obowiązki pana ministra, ale myślę, że nasz sektor wymaga podejścia bardziej merytorycznego – skomentował Leszek Przybytniak, szef grójeckiego oddziału Związku Sadowników RP. – W przyszłości na pewno chcielibyśmy, aby aktualny szef resortu rolnictwa był obecny na takich spotkaniach osobiście – dodaje.

Sami sadownicy nie zapomnieli o nękających ich w zeszłym roku niskich cenach owoców. Temat ten powracał nie tylko podczas dyskusji na forum zjazdu, ale także w prywatnych rozmowach uczestników. Sadownicy mają żal do ministerstwa rolnictwa, iż nie wykazuje ono inicjatywy w kierunku uregulowania opłacalności produkcji. – Nie ma ze strony ministerstwa działań, dotyczących w szerszym zakresie kontraktacji z cenami minimalnymi, do czego związek dąży praktycznie od momentu swojego powstania – uzupełnia Leszek Przybytniak.

Pierwszy dzień spotkania poświęcono na wykłady specjalistów, połączone z wystawą najnowszego sprzętu. Panel wykładowy, który cieszył się olbrzymim zainteresowaniem ze strony sadowników, miał za zadanie przybliżyć im najnowsze tendencje w przemyśle technicznym obsługującym całą branżę. – Wybieramy tematy, którymi w danym momencie interesują się sadownicy, np. w tym roku spotkanie poświęciliśmy oszczędnemu nawadnianiu sadów ze względu na pogłębiający się problem braku wody – wyjaśnia prowadzący konferencję Leszek Przybytniak.

W sobotę uczestnicy spotkania przenieśli się z hali przy ulicy Sportowej do jednego z podgrójeckich sadów, gdzie wzięli udział w części praktycznej, czyli pokazie cięcia drzew.

Jak zaznacza Leszek Przybytniak, z roku na rok zjazdy cieszą się coraz większą popularnością. Organizatorzy szacują, iż w tegorocznym spotkaniu wzięło udział ponad 700 osób, czyli prawie dwa razy tyle co w roku ubiegłym.
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: