Dzisiaj jest sobota, 26 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Drugie gimnazjum? Tak, ale nie teraz
Mateusz Adamski, 26 lutego 2009 (19:09), źródło: Nad Wisłą
Dyskusja o systemie oświaty. Burmistrz wywołany do tablicy. Szkoła może powstać, gdy... spadnie liczba uczniów podstawówek.

O tym, że potrzeba alternatywy dla jedynego w gminie gimnazjum – im. Prymasa Tysiąclecia – mówi się w Grójcu od założenia szkoły w 1999 roku.

W gminie jest sześć szkół podstawowych (trzy w mieście, trzy na wsi), z których wszyscy uczniowie trafiają do jednego gimnazjum. Dziś w jego 32 oddziałach uczy się 785 dzieci.

– Ludzie mnie pytają, czy powstanie drugie gimnazjum. Chciałabym otrzymać na ten temat konkretną odpowiedź – zwróciła się do burmistrza na ostatniej sesji radna Grażyna Stolarska.

I przypomniała, że taki punkt w swoim programach wyborczych zawarły komitety Porozumienie dla Grójca, z którego startowała, i Rozwój i Gospodarność, z którego startował burmistrz.

Wywołany do tablicy Jacek Stolarski, były nauczyciel, bez wahania odpowiedział. – Pani radna dobrze wie, że decyzja o utworzeniu tylko jednego gimnazjum zapadła, kiedy w latach 1998–2002 była pani zastępcą burmistrza – wytknął, dodając, że był wtedy jednym z nielicznych radnych, który się temu sprzeciwiał. Grażyna Stolarska, odwołana w listopadzie przewodnicząca rady, broniła się, podkreślając, że kiedy została wiceburmistrzem, koncepcja powołania tylko jednego gimnazjum była już gotowa. Przyznała jednak, że po latach takie rozwiązanie okazało się błędem.

Burmistrz wziął w obronę Gimnazjum im. Prymasa Tysiąclecia, nawiązując do styczniowej bójki pomiędzy uczennicami. – To, że dwie czy trzy dziewczynki się pobiły i nadano temu wielki rozgłos, nie jest jeszcze powodem, aby negować pracę tej szkoły – przekonywał. – Włożono tam jakąś pracę: zbudowano kadrę, zrobiliśmy monitoring dla zapewnienia bezpieczeństwa, są bardzo dobre warunki do nauki – wyliczał.

– Tylko jednej rzeczy w moim odczuciu, odczuciu starego nauczyciela, brakuje: nie ma konkurencji pomiędzy dwiema szkołami – uczniami, nauczycielami. Niestety, tej konkurencji nie zapewniliście i dzisiaj są tego skutki – zwrócił się do byłej wiceburmistrz Stolarski.

By powołać do życia drugie gimnazjum, należałoby umieścić je w jednej z istniejących szkół podstawowych lub – na co pieniędzy w obecnym budżecie nie ma – wybudować nowy budynek.

– W tym i w przyszłym roku nie zaproponuję utworzenia placówki – powiedział na sesji burmistrz. – Liczba dzieci spada. Może przyjdzie moment, że będziemy musieli zlikwidować jedną z podstawówek w Grójcu. Wtedy budynek po niej można przeznaczyć na gimnazjum – tłumaczył.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: