Dzisiaj jest wtorek, 22 wrze�nia 2020. Imieniny: Tomasz, Maurycy
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Śmieci już nie dzielą mieszkańców
Mateusz Adamski, 28 lutego 2009 (13:43), źródło: Kurier Południowy
W gminie Chynów nie tylko zima wyciszyła nastroje. Po ostatnich gorących starciach w sprawie zbiórki i wywozu śmieci, nastąpiło uspokojenie. Na rynku pojawiło się - obok dwóch działających od początku - kilka innych firm. Jest możliwość negocjacji cen, a nawet określenia ilości produkowanych przez gospodarstwo odpadów.

Czy burza, która szalała nad Chynowem przez te trzy miesiące, odchodzi w zapomnienie? Wójt Grzegorz Górski nadal jest przekonany, że zamieszanie wokół śmieci wywołane zostało sztucznie, dla doraźnych celów niektórych osób i niewiele zmieniło. Ale z drugiej strony przyznać trzeba, że protesty, choć rzeczywiście rozdmuchane na niespotykaną w powiecie grójeckim skalę, przyniosły kilka pozytywnych zmian.
- Zamiast dwóch, jest rzeczywiście sześć firm, którym wydaliśmy koncesje na zbiórkę i wywóz śmieci. Ale gmina od początku wysłała oferty do sześciu firm. Kilka odpowiedziało dopiero w styczniu i lutym. Określiliśmy jedynie górną granicę opłat. Podkreślaliśmy, że umowę każdy może negocjować indywidualnie. Gdy pojawiło się więcej firm, te rozmowy stały się łatwiejsze. Zdajemy sobie sprawę, że w lutym sytuacja zmieniła się. Dlatego możliwa była renegocjacja umów już zawartych lub ich rozwiązanie. Z informacji, jakimi dysponuję, około 90 proc. gospodarstw podpisało już umowy. To sukces, przypomnę bowiem, że nasza gmina liczy 54 wsie.
I sprawa najważniejsza. Z dużymi obawami, ale przychylamy się do wniosku mieszkańców gminy, aby nie rozliczać rodzin od „głowy”, tylko od gospodarstwa i wyprodukowanych faktycznie śmieci. Ale to wymaga zmiany uchwały Rady Gminy. Już podjęliśmy kroki w tym kierunku. Prawdopodobnie będzie to przedmiotem obrad następnej sesji Rady Gminy. Jeżeli nie będzie niespodzianek, za trzy miesiące, od czasu podjęcia nowej uchwały, wejdzie ona w życie. Sądzę więc, że jeszcze przed wakacjami zmienimy sposób naliczania odpadków - kończy wójt Chynowa Grzegorz Górski.
Dodajmy, że obawy, o jakich mówi wójt, biorą się stąd, że wiele rodzin zaniżać może ilość wyprodukowanych śmieci. Zamiast je oddawać do wywozu, może je „utylizować” we własnym zakresie, zatruwając środowisko naturalne. Dlatego w nowej uchwale będzie jednak określona minimalna ilość odpadków na gospodarstwo - po prostu wzięta zostanie pod uwagę średnia krajowa.
Radni chcą też przekonać mieszkańców, że wybór zakładu utylizacyjnego poza terenem gminy, był dobrym posunięciem. 3 marca grupa sołtysów pojedzie nawet do Radomia obejrzeć zakład Radkomu, gdzie odbywa się segregacja i utylizacja śmieci.

Zadowoleni, bo płacą mniej
W Woli Żyrowskiej, gdzie zawiązał się jeden z komitetów protestacyjnych, sprawa zbiórki i wywozu śmieci wydaje się być uregulowana.
- Przez te kilka ostatnich miesięcy żyliśmy właściwie tylko tą sprawą - mówi mieszkanka Woli Elżbieta Majcher. - Dla wielu rodzin, narzucona przez gminę podwyżka opłat za wywóz odpadków, wiązała się ze znacznymi wydatkami. Mam w sąsiedztwie wielodzietną rodzinę. Oni musieliby płacić niemal 80 zł miesięcznie, gdyż opłaty naliczane są przecież od „głowy”. Słyszałam jednak, że radni mają zmienić uchwałę i będziemy płacić od kontenera.
My podpisaliśmy umowę z firmą SIR-COM, która zaoferowała nam najlepsze warunki. Płacimy 17,50 zł od kontenera 120 l i worka 120 l. frakcji suchej i mokrej. W sytuacji, gdy moja rodzina liczy trzy osoby, zysk jest oczywisty (na początku cena była 7,49 zł za worek 120 l od osoby). Łatwo więc przeliczyć ile płaciłabym, gdybym podpisała umowę w styczniu: 3 x 7,49 = 22,47. Dobrze więc, że doszliśmy do porozumienia - kończy Elżbieta Majcher.

Leszek Świder
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: