Dzisiaj jest wtorek, 22 wrze�nia 2020. Imieniny: Tomasz, Maurycy
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Elektroniczna wokanda zamiast kaflowych pieców
Mateusz Adamski, 12 marca 2009 (11:13), źródło: Nad Wisłą
Nareszcie! Rozpoczęta w marcu ‘2006 inwestycja zmierza ku końcowi. „Nad Wisłą” jako pierwsze zwiedziło nową siedzibę Sądu i Prokuratury Rejonowej w Grójcu.

By lepiej zrozumieć, co dla pracowników grójeckiego wymiaru sprawiedliwości, a także dla petentów, będzie oznaczać przeprowadzka do nowego gmachu, postanowiliśmy najpierw wybrać się do starej siedziby Sądu Rejonowego przy ulicy Polskiej Organizacji Wojskowej.

Na pierwszy rzut oka widać, że jest to budynek wiekowy (powstał jeszcze przed II wojną światową). Mimo wielu remontów jego leciwości nie da się ukryć: korytarze, na których czekają interesanci, są wąskie; rozmiary pokojów pracowników administracyjnych można określić jako klaustrofobiczne. Najoryginalniejszy element wystroju sal rozpraw to... kaflowe piece. – Warunki pracy są trudne – przyznaje prezes sądu Adam Piechota.


Dziś Sąd Rejonowy, który zajmuje się sprawami z terenów powiatów grójeckiego, białobrzeskiego i gminy Tarczyn (powiat piaseczyński), funkcjonuje w trzech budynkach: główna siedziba przy ul. POW, księgi wieczyste przy Różanej, VI Wydział Karny przy Piotra Skargi. Dodatkowo w Białobrzegach działają dwa oddziały zamiejscowe. Jak informuje prezes Piechota, jeden z nich po przeprowadzce zostanie prawdopodobnie zlikwidowany.

Za kuloodporną szybą
W rolę przewodnika po nowym gmachu przy ul. Sportowej specjalnie na naszą prośbę zgodził się wcielić Jan Kulig, nadzorujący od samego początku budowę „pałacu sprawiedliwości” z ramienia głównego inwestora, czyli Sądu Okręgowego w Radomiu.

– Budynek ma 5 tys. mkw. Trzy czwarte powierzchni zajmuje sąd, resztę prokuratura – informuje na wstępie Kulig.

Wejścia do budynku strzeże czujne oko strażnika. Do pomocy ma on specjalną bramkę wykrywającą metale. Kiedy udaje się nam przejść kontrolę, wchodzimy do ogromnego holu. Naszym oczom ukazuje się górująca nad salą łacińska sentencja „Ius est ars boni et aequi” (Prawo jest sztuką tego, co dobre i słuszne). Na parterze projektanci ulokowali biuro podawcze sądu, a także Wydział Ksiąg Wieczystych – z dostępem do księgi elektronicznej.

Wchodząc po schodach (z myślą o niepełnosprawnych zainstalowano windę), dostajemy się na pierwsze piętro, gdzie znajdują się sale rozpraw. Jest ich dziesięć, wszystkie posiadają pokoje dla sędziów i dla świadków. Przed wejściem do każdej z sal zainstalowano nowoczesne, elektroniczne wokandy.

Na końcu wschodniego korytarza zbudowano największą salę rozpraw, w której docelowo mają toczyć się procesy karne z udziałem szczególnie niebezpiecznych przestępców. Niebawem ma zostać zamontowana w niej specjalna kabina z kuloodporną szybą.

Niebieski pokój
Pojazdy służby więziennej będą dowozić tymczasowo aresztowanych bezpośrednio do gmachu sądu. W tym celu w podziemiach zbudowano garaż z dwoma miejscami parkingowymi. Stąd oskarżeni oddzielnymi klatkami schodowymi i korytarzami zostaną doprowadzeni do sali rozpraw.

Na drugim piętrze mieści się część biurowa z gabinetami sędziów. Będzie ich zdecydowanie więcej niż we wszystkich dotychczasowych siedzibach. Łącznie pomieszczą przeszło 120 pracowników.

Północne skrzydło budynku (z oddzielnym wejściem) zajmie Prokuratura Rejonowa. Zdaniem prezesa Adama Piechoty zlokalizowanie dwóch instytucji w jednym miejscu usprawni przekazywanie akt pomiędzy sądem a organem ścigania. Dostęp do obu skrzydeł budynku będą mieć wyłącznie osoby uprawnione.

Inwestycja warta 21 mln zł miała zostać zakończona wcześniej. Jednak – jak tłumaczy Jan Kulig – zmieniające się przepisy wymagały dodatkowych robót, m.in. wykonania tzw. niebieskiego pokoju do przesłuchań nieletnich.

Kiedy budynek przejdzie pomyślnie etap odbioru i zostanie oddany do użytku, grójeckie instytucje wymiaru sprawiedliwości czeka przeprowadzka. Sąd Rejonowy taką operację zamierza przeprowadzić w dni wolne od pracy.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: