Dzisiaj jest sobota, 26 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Dwie prawdy grójeckich radnych
Mateusz Adamski, 15 marca 2009 (12:11), źródło: Kurier Południowy
Sesje Rady Miasta i Gminy Grójec przybierają ostatnio formę ostrej wymiany zdań między trzymającą władzę Nową Koalicją, skupioną wokół burmistrza Jacka Stolarskiego i opozycyjną grupą Aktywni dla Gminy. Nie inaczej było również na posiedzeniu 9 marca.

Przed obradami przewodniczący Rady Grzegorz Pruś stwierdził z przekąsem, że dzisiaj czeka nas kolejne starcie. Aktywni przygotowują atak. Jaki? Już się nie dowiedzieliśmy. Trzeba było zaczynać sesję.
Z początku nic nie zapowiadało agresywnych działań opozycji. Dopiero sprawozdanie Komisji Rewizyjnej z kontroli przeprowadzonej w szkołach gminnych wywołało potężną zawieruchę. Z protokołu wynikało, że żadna z kontrolowanych szkół nie nadaje się właściwie do użytku, gdyż „spatałaszone” remonty, niedoróbki, zmiany w zakresie prac i inne usterki powodują bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia, a w niektórych wypadkach nawet życia uczniów i kadry nauczycielskiej. Może trochę przesadzamy, ale słuchając relacji radnego Dariusza Piątkowskiego takie odnieśliśmy wrażenie.

Jakież było nasze zdumienie, gdy po chwili od dyrektora Zespołu Administracyjnego Placówek Oświatowych Gminy Grójec Tadeusza Naduka dowiedzieliśmy się, że ponad 80 procent zastrzeżeń i uwag Komisji Rewizyjnej zostało wyjaśnionych podczas posiedzenia podsumowującego kilkumiesięczną pracę. Niestety, nie znalazły się one w protokole. Po prostu pominięto je milczeniem. Wynikało z tego, że opozycja na siłę szukała haka. Takiego optymistycznego wniosku obecni na sali sołtysi na szczęście nie wyciągnęli. Stara prawda mówi bowiem, że w takich przypadkach racja leży zwykle po środku.

Zachwiali nas trochę w tym przekonaniu dyrektorzy szkół, którzy jak jeden mąż twierdzili, że większość zastrzeżeń jest naciągana. Członkowie Komisji Rewizyjnej starali się za wszelką cenę znaleźć uchybienia i nie przyjmowali żadnych wyjaśnień. Nauczyciele złożyli nawet oficjalną skargę na zachowanie radnego Dariusza Piątkowskiego.
W tej sytuacji trudno było rozstrzygnąć, kto ma rację. Piątkowski zaproponował więc, aby spór rozstrzygnęła Regionalna Izba Obrachunkowa. Audyt zewnętrzny wystąpi więc w roli Temidy. Burmistrz Jacek Stolarski słusznie jednak zauważył, że jeżeli każda kontrola Komisji Rewizyjnej będzie się kończyć prośbą o rozjemczą decyzję ekspertów, to Gmina zbankrutuje. W każdym razie na przyszłą sesję taka uchwała ma być gotowa.

Prawie bez dyskusji przeszła natomiast uchwała o budowie indywidualnych oczyszczalni ścieków, która przed poprzednią sesją wywołała tyle zamieszania. Trzech radnych zaatakowało wtedy burmistrza w miejscowej prasie o fatalne przygotowanie uchwały. Teraz przerobiona (Stolarski twierdzi, że to zmiany kosmetyczne), nie budziła żadnych zastrzeżeń. Oczyszczalnie maja być pobudowane przy około 300 gospodarstwach. Będzie to kosztowało Gminę ponad 3 mln zł. Wkład własny rolników sięga 20 proc. budowy.

Przygasającą już atmosferę (zbliżała się godz. 20) rozgrzała znów sprawa powołania Zakładu Gospodarki Komunalnej. Wskrzeszać tę firmę, czy lepiej korzystać z usług prywatnych zakładów. Właściwie wszyscy mieli wątpliwości, ale zgłaszający uchwałę burmistrz Stolarski przekonał niezdecydowanych, że zakład komunalny będzie w każdej chwili do dyspozycji władz Gminy - omijając wszelkie procedury przetargowe. Nowa Koalicja wygrała głosowanie nad powołaniem ZGK 12:4, przy dwóch głosach wstrzymujących się.
Na koniec przegłosowano jeszcze referendum w sprawie nowego systemu wywozu śmieci. Do tej ostatniej kwestii jeszcze wrócimy.

Leszek Świder
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: