Dzisiaj jest wtorek, 22 wrze�nia 2020. Imieniny: Tomasz, Maurycy
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Dla jednych wzór, dla innych śmierdząca
Mateusz Adamski, 30 marca 2009 (23:23), źródło: Kurier Południowy
Zapowiadała się kolejna burzliwa sesja Rady Gminy Chynów, tymczasem z porządku obrad spadło głosowanie nad uchwałą w sprawie sposobu naliczania opłat za wywóz śmieci i rozchmurzyło się. Co ciekawe, na posiedzenie nie przybyli, nie mówiąc o mieszkańcach, nawet szefowie komitetów protestacyjnych.

Mimo przesunięcia tego drażliwego punktu na następną sesję, sprawa zbierania i wywozu śmieci i tak zdominowała spotkanie. Odczytano skargę przewodniczącego komitetu protestacyjnego, Dariusza Cieślaka na wójta gminy, któremu zarzucano w piśmie brak staranności w przeprowadzeniu sprawy wywozu odpadów komunalnych. Przytoczono również pismo do Biura Rzecznika Konsumenta, w którym informowano tę instytucję o krokach podjętych przez gminę w tym zakresie. Wynikało z niego, że „…Działania podjęte przez gminę Chynów w zakresie odbioru i wywozu odpadów komunalnych segregowanych… mogą być wzorem dla pozostałych jednostek samorządu terytorialnego”. Jak zwykle w spornych sprawach są więc dwa spojrzenia i dwie różne oceny tej samej kwestii. Z rozmów przeprowadzonych z mieszkańcami gminy wynika, że dla nich to już historia. Niemal wszyscy mają podpisane umowy z firmami (jest ich sześć), które otrzymały koncesję na wywóz nieczystości.
Teraz jednak gmina ma innego rodzaju kłopoty. Firmy, które zajmują się wywozem śmieci powinny do 15 każdego miesiąca składać sprawozdania: ile mają zawartych umów i ile ich rozwiązali oraz gdzie wywożą odpady. - Tymczasem tylko dwie z nich - mówi zastępca wójta gminy Chynów Krzysztof Ambroziak - wywiązują się z tego obowiązku: Almax i Sita. Natomiast Jasper, Sir-com, Tip Top i Zakład Gospodarki Komunalnej z Góry Kalwarii, mimo dwukrotnego upomnienia, nie raczyły nam odpowiedzieć. Nie wiemy nawet, gdzie dostarczają odpady. Jeżeli nadal będą milczały, wyślemy zawiadomienie do Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska. Następny krok, to odebranie koncesji. Od mieszkańców docierają do nas informacje, że niektóre firmy spóźniają się z wywozem śmieci. Przesłaliśmy im uwagi odbiorców, ale na to również nie zareagowały. Jedynie Sita poinformowała nas, że mają trudności z dojazdem, ze względu na zaśnieżoną drogę. Od razu zareagowaliśmy i za naszym pługiem pojechał wóz firmy. Docierały do nas również informacje, że nie wszystkie firmy zastosowały się do warunków naszej uchwały. Gminny Zakład Gospodarki Komunalnej z Góry Kalwarii podpisywał umowy, w których nie była wskazana segregacja śmieci. Również Jasper przyjmuje odpady wymieszane. Do obu firm poszły już pisma w tej sprawie. Po prostu w naszej gminie śmieci muszą być segregowane - zakończył zastępca wójta.

Ochrona środowiska, obok modernizacji i budowy dróg, wydaje się dla gminy sprawą priorytetową. W kwietniu i maju przeprowadzona zostanie akcja oczyszczania terenów leśnych, ale nie tylko. Już teraz w szkołach nauczyciele biologii będą zachęcać uczniów do sprzątania własnych gospodarstw i okolicy, w której mieszkają. Proekologiczne wychowanie dzieci jest zadaniem niezwykle ważnym. Czym bowiem skorupka za młodu nasiąknie…

Natomiast udrożnienie gminnego krwiobiegu, czyli sieci dróg, wydaje się nieco ponad siły samorządu. W tym roku będzie budowanych lub modernizowanych 20 dróg. Już teraz wiadomo, że nie na wszystkie starczy pieniędzy. Przy tej okazji wyszła na jaw ciekawa sprawa. Okazuje się, że na kilku gminnych drogach, jak choćby biegnącej przy pałacu w Budziszynie, można napotkać przegradzające je siatki, a nawet bramy. Radni raczej ostrożnie podchodzili do tej sprawy. Jak stwierdził jednak przewodniczący Rady Jan Stankiewicz - kwestie przejezdności tych dróg trzeba do końca wyjaśnić. Ale co mówić o drogach gminnych, skoro niedawno wybudowana obwodnica, czyli droga nr 50 już wymaga interwencji ekip remontowych. Nie chodzi, na szczęście, o jezdnię. Źle wykonano rowy odprowadzające wodę, przepusty są zapchane i tworzą się przydrożne bajora.
Omawiano też kilka drobniejszych spraw, jak choćby festynu 7 czerwca na Dzień Chynowa, budowę trasy rowerowej nad rzeką Jeziorką, czy budowę boiska „Orlik” przy chynowskim gimnazjum. Dodajmy, że 3 i 20 kwietnia będzie można w urzędzie gminy wypełnić PIT.

Leszek Świder
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: