Dzisiaj jest wtorek, 22 wrze�nia 2020. Imieniny: Tomasz, Maurycy
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Bawiła się cała gmina
Mateusz Adamski, 30 czerwca 2009 (12:58), źródło: Kurier Południowy
Karuzele, tor z samochodzikami elektrycznymi, diabelski młyn, olbrzymie huśtawki, kiermasz różności, loteria, piwny ogródek, sklepik z ciastami własnego wypieku, kuchnia regionalna, wernisaż akwarel (do nabycia) i estradowe występy lokalnych zespołów. Podczas 6. Dni Chynowa w niedzielę 7 czerwca dla każdego było coś miłego.

Przechadzając się między rozbawionym tłumem, nuciliśmy słowa piosenki Janusza Laskowskiego i coraz bardziej było nam żal... baloników na druciku, cukrowej waty i z piernika chaty. Wprawdzie i tu można było delektować się puszystą kulą cukrowej waty, kupić obwarzanki, popróbować wypieków miejscowych gospodyń, nawet skosztować znakomitego smalcu ze skwarkami rozsmarowanego grubą warstwą na chlebie i przegryźć kiszonym ogórkiem, ale tak naprawdę atmosfera odpustu, a następnie swojskiego festynu chyba już przebrzmiała, odeszła w zapomnienie, przegrała z wpychającą się wszędzie nowoczesnością.

Odpust z festynem
Impreza rozpoczęła się po mszy św. Festyn połączono bowiem z odpustem, czyli świętem patrona miejscowego kościoła. Bawiono się więc między murami kościoła i budynku chynowskiego gimnazjum. Na szczęście nikogo to nie raziło, jak w przypadku jednej z komisji wyborczych w kraju, która za siedzibę obrała pomieszczenie kółka różańcowego. Przeciwnie, interes gminy współgrał z kościelnym. Podczas festynu można było kupić akwarele Janusza Lisowskiego. Zebrane w ten sposób fundusze zostały przeznaczone na renowację pochodzącego z przełomu XVI/XVII wieku obrazu Ukrzyżowanie z fundatorami kościoła w Chynowie.

Atrakcje na scenie...
Oficjalnego otwarcia 6. Dni Chynowa dokonał o godz. 14 burmistrz Grzegorz Górski. Później trwała już zabawa, która zakończyła się po północy. W międzyczasie na specjalnej scenie prezentowały się nie tylko miejscowe zespoły muzyczne i sportowe, ale też grupy z całego powiatu. Ze sporym zainteresowaniem, zwłaszcza młodzieży, spotkał się pokaz karate zawodników UKS Grot. O korzeniach, czyli mazowieckim folklorze przypomniała kapela Vistula prowadzona przez Monikę Górniewicz, nauczycielkę miejscowego gimnazjum. Muzykę biesiadną zaprezentował zespół Średnia nr 1. W tej części festynu z największym jednak aplauzem przyjęto pokaz tresury psów policyjnych z oddalonego zaledwie o kilka kilometrów Zakładu Kynologicznego Policji w Sułkowicach (to tam wyszkolono m. in. Szarika i Cywila).
Drugą część imprezy rozpoczęła rockowa kapela Średnia 55, a później wystąpiły gwiazdy wieczoru - zespoły Feniks Band i Fanatic. Rytmy disco polo panowały właściwie do końca imprezy, która późnym wieczorem miała już charakter dyskoteki na świeżym powietrzu.

... i poza sceną
Po północy doszło do niegroźnego w rezultacie incydentu. Bawiący się przeżyli jednak chwilę grozy, gdy ze sceny w jakimś zawrotnym piruecie spadła jedna z dziewcząt. Przez moment wydawało się, że nastolatka straciła przytomność. Wezwano pogotowie ratunkowe. Na szczęście okazało się, że dziewczyna była po prostu w szoku…
Uważam, że taki dzień odpoczynku od codziennych spraw należy się mieszkańcom gminy - powiedział nam wójt Chynowa Grzegorz Górski. - Łączymy dni naszej miejscowości ze świętem patrona kościoła. Dla gości jest to okazja poznania jednego z najstarszych (jeżeli nie najstarszego) kościółka drewnianego na Mazowszu. Festyn udał nam się znakomicie. Nie pamiętam, aby takie tłumy były na jakieś innej imprezie. Tylko pogoda mogłaby być trochę bardziej sprzyjająca. Ale i tak nikt nie narzekał na kropiący czasem deszczyk. Zapraszam za rok! - zakończył wójt Chynowa Grzegorz Górski.

Leszek Świder
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: