Dzisiaj jest sobota, 26 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Czy samorządy zgubi ich zamożność
Mateusz Adamski, 2 lipca 2009 (19:40), źródło: Nad Wisłą
Dwanaście gmin stara się o dofinansowanie planowanych inwestycji z Unii Europejskiej. Eksperci alarmują: samorządy mogą nie dostać unijnych pieniędzy, bo... są zbyt bogate.

Gminy z powiatów piaseczyńskiego i grójeckiego za dotacje w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich chcą zbudować chodniki, zmodernizować tereny rekreacyjne, wyremontować mury zamku czy stworzyć ośrodek kultury. Jako pierwsi przedstawiamy pełną listę projektów ubiegających się o wsparcie z unijnych funduszy wraz z oceną ich szans na uzyskanie dotacji.

Jak udało się nam ustalić, na rok 2009 pula środków do podziału dla samorządów z województwa mazowieckiego wyniesie około 27 milionów euro. – W ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” wpłynęło 348 wniosków, z czego z powiatu grójeckiego osiem, natomiast z powiatu piaseczyńskiego cztery – informuje Marta Milewska, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego.

Chynów o dom kultury
Z powiatu grójeckiego o unijne pieniądze ubiegają się wszystkie gminy oprócz Goszczyna i Warki.

W Chynowie z pomocą UE zamierzają stworzyć Gminny Dom Kultury. Ma on powstać tuż obok Urzędu Gminy, w miejsce wyburzonego starego domu ludowego. – W projekt zaangażowali się mieszkańcy, straż pożarna i gmina – mówi wójt Grzegorz Górski. Wartość całej inwestycji szacowana jest na 1,6 mln zł (500 tys. zł ma pochodzić właśnie z funduszy na aktywizację obszarów wiejskich, resztę wyłoży samorząd).

W skład nowej placówki ma wejść m.in. duża sala widowiskowo-konferencyjna, w której spotykałaby się np. rada gminy na sesjach, na piętrze planowane są pomieszczenia dla miejscowych klubów i stowarzyszeń.

Jasieniec dzięki środkom z PROW zamierza przeprowadzić pierwszy etap dużego projektu przebudowy, zagospodarowania i wyposażenia ogólnodostępnego zbiornika wodnego. Plany zagospodarowania swoich terenów rekreacyjnych wokół zalewu przy wsparciu unijnych pieniędzy mają również w Belsku Dużym.

Pniewy, które na 30 lat przejęły nieruchomości w Michrowie, należące wcześniej do Polskiej Akademii Nauk, chcą zaadaptować zrujnowane budynki na miejsce spotkań lokalnej społeczności. Po remoncie wójt Wiesław Nasiłowski planuje stworzyć w byłym przedszkolu m.in. kawiarenkę internetową, a także unowocześnić istniejącą bibliotekę.

Samorząd Mogielnicy za unijne pieniądze chce odnowić centrum miejscowości: zamontować lampy typu parkowego, położyć kostkę ozdobną na Placu Poświętne i Placu Dół w Mogielnicy.

– Środków nie jest dużo, a jednocześnie gminy chętnie aplikują o tego typu dotacje, gdyż rozwiązują one problemy niewielkich przedsięwzięć, niekoniecznie pilnych od wykonania – tłumaczy Sławomir Chmielewski, burmistrz Mogielnicy, której udało się już w tym roku z unijnej kasy otrzymać 22 mln zł na modernizację sieci kanalizacyjnej.

W Błędowie, Nowym Mieście nad Pilicą i Głuchowie (gmina Grójec) za dotacje mają powstać chodniki.

Czerskie mury jak nowe
Spośród sześciu gmin powiatu piaseczyńskiego wnioski o dofinansowanie inwestycji w ramach działania „Odnowa i rozwój wsi” zdecydowały się przygotować cztery (z pomocy nie zamierzają skorzystać Piaseczno i Konstancin-Jeziorna).

Ciekawie zapowiadający się projekt, wart prawie 2,5 mln zł, stworzyli urzędnicy w Górze Kalwarii. Zakłada on odbudowanie i zabezpieczenie murów Zamku Książąt Mazowieckich w Czersku. Jedną piątą całej inwestycji magistrat chciałby pokryć właśnie ze środków w ramach PROW. O resztę funduszy zamierza aplikować do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego – poinformował wiceburmistrz Dariusz Zieliński. Wykonanie całej inwestycji ma potrwać około dwóch lat.

Przygotowany przez gminę Lesznowola wniosek zakłada odnowienie zniszczonego budynku w Janczewicach i stworzenie w nim świetlicy. Wnioskowana kwota dofinansowania ze środków unijnych to ok. 354 tys. zł, a całkowita wartość inwestycji – ok. 708 tys. zł. – W gminie znajduje się pięć świetlic. Z uwagi na utrudniony dojazd do nich i brak takich miejsc w sąsiednich miejscowościach niezwykle potrzebne jest otworzenie świetlicy dla dzieci i młodzieży w Janczewicach – przekonuje Katarzyna Trębicka, główny specjalista ds. informacji europejskiej w urzędzie gminy. – Poza tym na naszym terenie brakuje większej sali umożliwiającej spotkania społeczno-kulturalne – dodaje.

Urzędnicy w Tarczynie dzięki unijnej kasie mają zamiar przebudować plac targowo-parkingowy. Z kolei Prażmów chciałby stworzyć plac zabaw dla dzieci w Gabryelinie.

Im gorzej, tym lepiej
O ocenę szans poszczególnych projektów na otrzymanie unijnego wsparcia poprosiliśmy firmę Euroinwest Consulting, która zajmuje się pozyskiwaniem środków z UE. Zdaniem jej eksperta praca włożona przez pracowników przygotowujących wnioski może pójść na marne. Gminy z powiatów piaseczyńskiego i grójeckiego są bowiem po prostu zbyt bogate.

– Przy równej liczbie punktów o kolejności pomocy decyduje niższa wartość podstawowego dochodu podatkowego gminy przypadająca na jednego jej mieszkańca – tłumaczy Przemysław Ulaniuk z Euroinwest Consulting.

Czy można więc zaryzykować stwierdzenie, że bogatsze samorządy mają o wiele mniejsze szanse na uzyskanie dotacji niż te biedniejsze? – Tak. Wynika to z zasady sprawiedliwości i solidarności: im gorsza sytuacja jest w danej gminie, tym ma ona większe szanse na otrzymanie dotacji; im bogatsza gmina, tym te szanse są mniejsze, ponieważ może ona sobie daną inwestycję sfinansować sama – wyjaśnia Ulaniuk.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: