Dzisiaj jest czwartek, 15 kwietnia 2021. Imieniny: Olimpia, Anastazja, Bazyli - Wielkanoc
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Goszczyn wchodzi w XXI wiek
Mateusz Adamski, 27 lipca 2009 (13:36), źródło: Kurier Południowy
W gminnym budynku trudno wytrzymać, chociaż wiatraczki kręcą się jak szalone, mieląc powietrze. Urlopów w tym roku nie będzie. W Gminie Goszczyn rozpoczynają się dwie duże inwestycje, które wymagają gospodarskiej ręki.

Modernizacja Traktu Królewskiego trwa już kilka miesięcy. Nowa nawierzchnia doprowadzona została do Goszczyna. Teraz ma się rozpocząć drugi etap inwestycji. - Właściwie już się rozpoczął - wpada w słowo wójt Sławomir Słabuszewski. - Na ulicy Przybyszewskiej kładzione są krawężniki, robione jest odwodnienie. Podobne prace wykonane zostaną na dniach przy wjeździe do miasta od strony Długowoli. Tam trzeba przede wszystkim wykonać kryte odwodnienie. W innym wypadku jezdnia byłaby zalewana wodą po bardziej obfitych opadach deszczu - dodaje wójt.
Przedsiębiorstwo z Grójca, które wygrało przetarg na II etap budowy Traktu Królewskiego, wkrótce wejdzie na plac budowy. Przebudowywany będzie odcinek o długości 3400 m biegnący z Goszczyna do Przybyszewa. W związku z tym mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości czekają utrudnienia w ruchu. Przez Goszczyn, do skrzyżowania z drogą do Sielca, modernizacja prowadzona będzie przemiennie po jednej stronie jezdni. Drogowcy zainstalują sygnalizację świetlną, a na skrzyżowaniach ruchem kierować będą upoważnione do tego osoby zatrudnione przez wykonawcę. Natomiast przy remoncie ostatniego odcinka drogi, do granicy gminy, zostanie wprowadzony objazd przez Sielec, Rykały i Lisew.

Szkoła do remontu
Za 70 tys. zł gmina przeprowadzi dość gruntowny remont szkoły.swiss replica watches Wymienione zostaną okna, część instalacji centralnego ogrzewania oraz podłogi w dwóch pomieszczeniach. Wszyscy zdają sobie sprawę, że prace są opóźnione. Jednak nie można było wcześniej ruszyć z remontem, nie mając gwarancji na dofinansowanie. Tymczasem decyzje w Ministerstwie Edukacji i Urzędzie Marszałkowskim zapadły dopiero w ubiegłym tygodniu. Nie jest to korzystne również z innego powodu. Przedsiębiorstwa wiedzą, że samorząd jest postawiony pod ścianą i mogą dyktować znacznie wyższe ceny, niż gdyby przetargi odbywały się na początku roku lub na wiosnę.
Jedna szkoła idzie do remontu, druga została przeznaczona do rozbiórki. Pozostał po niej tylko plac, który gmina zamierza przeznaczyć na targowisko (będzie w Goszczynie dzień targowy) i parking.
- Wiem, że zburzenie starego budynku szkoły nie wszystkim się podobało - mówi wójt Słabuszewski. - Zapewniam, że nie było innego wyjścia. Z zewnątrz obiekt prezentował się jeszcze jako tako, ale mury i wnętrze były w tragicznym stanie. Stwierdziły to wszystkie kontrole. Musieliśmy ten obiekt rozebrać - dodaje Słabuszewski.
Gmina ogłosiła przetarg na budowę wodociągu na ul. Będkowskiej. To trudny teren, gdyż trzeba zrobić przepusty pod drogą powiatową. Nie wiadomo, czy to było przyczyną, ale w pierwszym terminie nikt się nie zgłosił. Wójt zapowiada, że wkrótce ogłoszony zostanie drugi przetarg.

Kompleks sportowy i wodociąg
Ale największe i chyba najważniejsze inwestycje rozpoczną się już po wakacjach. Gmina odbierze z Urzędu Marszałkowskiego prawie 3 mln zł zaległej dotacji na wybudowanie hali sportowej. Będzie do czego dokładać. Wnioski o fundusze unijne na realizację wielkiego kompleksu sportowego i budowę wodociągu w Rymanowie, Olszewie i Długowoli zostały już złożone.
Wójt Słabuszewski jest przekonany, że w przyszłym roku powstaną: boisko do gry w piłkę nożną z pełną infrastrukturą lekkoatletyczną, a więc bieżnią, skoczniami i rzutniami, kompleks boisk do gier zespołowych i placem zabaw dla dzieci oraz kort tenisowy. W przyszłości obiekt służyć będzie nie tylko uczniom, ale wszystkim mieszkańcom miasta i gminy. Inwestycja może się nieco opóźnić, gdyż okazało się, że gmina dysponuje zbyt małą działką. Na szczęście właściciele przyległych gruntów zgodzili się na ich sprzedaż. Chodzi o około 1800 m kw. Projekt już istnieje, wszyscy czekają na decyzję o przyznaniu dotacji. Koszty, to 4,13 mln zł. Warto dodać, że zrezygnowano z propozycji wybudowania boiska typu Orlik, które jest znacznie mniejsze, bo przeznaczone do gry zespołów pięcioosobowych.
Budowa wodociągu i stacji uzdatniania wody (wniosek na 6 mln zł), potrwa dłużej. - Musimy przeprowadzić jeszcze odwierty, aby stwierdzić, jakiego rodzaju mamy wodę. Potrzebne jest to do kupna odpowiednich urządzeń do stacji uzdatniania wody. Całą inwestycję chcemy zakończyć najpóźniej do 2012 r. W planach jest także wybudowanie dwóch studni głębinowych. Wtedy nasza gmina byłaby zabezpieczona, jeśli chodzi o wodę pitną - mówi wójt Słabuszewski.

Sady dadzą mniej
Gmina jest jedną z najmniejszych w powiecie grójeckim. Ma nieco ponad 3 tys. mieszkańców. Jest w niej 4 600 ha użytków rolnych, z czego 3 350 ha upraw sadowniczych, co stanowi 75 proc. całego areału. Mieszkańcy mają więc trochę inne problemy niż gminny samorząd. Długotrwałe opady spowodowały, że zarówno zbiór truskawek, jak i czereśni nie przebiegał po myśli rolników. Tzw. pierwsze pieniądze w tym sezonie ze zbiorów okazały się mniejsze niż oczekiwano. Na szczęście, prawie 95 proc. upraw to sady jabłkowe. Jeżeli jednak powtórzy się sytuacja z poprzedniego roku, wielu sadowników znajdzie się w tarapatach. Tymczasem ceny skupu truskawek i owoców pestkowych nie napawają optymizmem. Za wiśnię eksportową płaci się w skupie 2 zł, pozostałe wyceniane są na 1 zł. Tymczasem zbiór jednego kilograma kosztuje sadownika około 50-60 gr, a do tego trzeba doliczyć wydatki na ochronę, pielęgnację, czyli na produkcję. Na dodatek w tym roku zbiory są niższe o 40-50 proc. Podobnie będzie z jabłkami.

Leszek Świder
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: