Dzisiaj jest ďż˝roda, 17 paďż˝dziernika 2018. Imieniny: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Ten plon trzeba sprawiedliwie podzielić
Mateusz Adamski, 12 września 2009 (14:24), źródło: Kurier Południowy
Przy wspaniałej pogodzie, w niedzielne popołudnie, 30 sierpnia, odbyły się w Lewiczynie dożynki powiatowe. Imprezę rozpoczęły występy orkiestr Ochotniczych Straży Pożarnych, kapeli ludowej Vistula z Chynowa i scholi z grójeckiej parafii Miłosierdzia Bożego.

O godzinie 16 odprawiono mszę świętą, którą celebrował Biskup Pomocniczy Archidiecezji Warszawskiej Tadeusz Pikus. Po nabożeństwie odbyło się święcenie wieńców dożynkowych i uroczyste wręczenie chleba (upieczony przez Piekarnię Wiejską Ludwika Gołucha z Wilkowa Drugiego) przez starostów dożynkowych gospodarzowi powiatu, staroście Januszowi Różyckiemu.
Na uroczystość nie mógł przybyć arcybiskup Kazimierz Nycz, gdyż w tym samym czasie przebywał z niemieckimi hierarchami w Berlinie. Przed sanktuarium Matki Boskiej Pocieszycielki Strapionych zgromadziło się ponad tysiąc osób. Wielu gości z zaskoczeniem przyjmowało występ bacy Stanisława Huberta Jaskułki. Góralski koloryt w Lewiczynie? Wprawdzie legenda głosi, że wzniesienie usypane zostało czapkami przez wojów Mieszka I w podzięce za odniesione zwycięstwo (lwi czyn - stąd nazwa osady), ale przecież górą to trudno nazwać. Bardziej prawdopodobne wydaje się tu pobratymstwo prowadzącego z księdzem proboszczem z Lewiczyna, który przyznaje się do góralskich korzeni. Prawdę mówiąc, góralska gwara (lekko naciągana - dodajmy), przestawała razić po kilku minutach słuchania. Widocznie Stanisław Hubert Jaskułka trafiał do serc grójczan.

Problemy techniczne ze sceną
Po mszy można było podziwiać występ Zespołu Pieśni i Tańca Uniwersytetu Warszawskiego „Warszawianka”. Nie obyło się bez małego zgrzytu. Studenci tańczyli z takim zapałem i werwą, że zaczęła osuwać się scena. Ze zdumieniem, a później niepokojem dostrzegliśmy pod podłogą techników, którzy starali się byłyskawicznie przykręcić jakieś śruby. Skończyło się na niepokoju, może dlatego, że zapał warszawian jakby trochę osłabł i tańce wykonywali mniej ogniście. Na zakończenie uroczystości wystąpił Wojciech Siemion i OSP z Lewiczyna.

Przez cały czas trwania imprezy olbrzymim zainteresowaniem wśród uczestników dożynek cieszyły się stoiska gminne. Zaprezentowały się: Goszczyn, Jasieniec, Grójec, Błędów i Belsk Duży. W goszczyńskim stoisku można było posmakować regionalnych potraw (wyborny smalec na kromce chleba wypieczonego z tegorocznej mąki z kwaszonym ogórkiem) oraz podziwiać rękodzieła miejscowych artystów (wystawiono prace dzieci wykonane podczas półkoloni w Goszczynie). Prezentowano również stare przedmioty gospodarstwa wiejskiego. Stoisko powstało m. in. dzięki Ośrodkowi Doradztwa Rolniczego. Natomiast wiele zyskało, dzięki pracownicom urzędu gminy, którzy z wdziękiem i smakiem przyrządzali kulinarne specjały.

Ciasta, że palce lizać
Pod tym względem konkurował z Goszczynem Jasieniec. Żadna z gmin nie serwowała tak znakomitych wypieków cukierniczych. Każda miała zreszą swoją specjalność. W grójeckim stoisku można było skosztować babeczek z Zakładu Ciastkarsko-Piekarskiego Czesława Dojutrka, kanapek przygotowanych przez Pawła Jackowskiego, a także świeżych jabłek, śliwek i gruszek od Profisadu z Bikówka i Naszego Sadu z Pabierowic. Najmłodsi uczestnicy dożynek mogli natomiast poczęstować się słodyczami z Cukierniczej Spółdzielni Inwalidów „Jedność”. Prawdziwą furorę wśród najmłodszych robiło malowanie twarzy, które wykonywali Anna Merska i Sebastian Krawczak. W błędowskim stoisku uczestnicy dożynek mogli popróbować swojskiego bigosu, chleba, owoców, wędzonych ryb, jak też smacznej szarlotki i cieszącej się ogromnym wzięciem błędowskiej nalewki. Estetyki dodawały bukiety kwiatów, koronki i obrazy wykonane przez Barbarę Biedrzycką, Hannę Sarniak i Janinę Gołuch.
W stoisku Belska Dużego największym wzięciem cieszyła się... nutella (z miejscowego zakładu Ferrero).

Leszek Świder
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: