Koncert edukacyjny w Muzeum im. K. Pułaskiego w Warce
Mateusz Adamski,
30 stycznia 2010 (12:04), źródło: inf prasowa
Styczniowy wtorek 26, południe. W jednej z sal Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce zgromadziła się młodzież szkół średnich na koncercie edukacyjnym z cyklu prezentującym najwybitniejszych przedstawicieli muzyki klasycyzmu, poświeconym życiu i muzyce Ludwiga van Beethovena.
Ostatni z klasyków wiedeńskich, a jednocześnie prekursor romantyzmu w muzyce; według znawców –geniusz muzyczny. Był niezwykle utalentowanym instrumentalistą, wirtuozem gry na fortepianie, by w dalszym życiu poświęcić się głównie komponowaniu.
Pomysłodawczyni koncertów edukacyjnych, Maria Silva z niezwykłym wyczuciem i kulturą słowa przeniosła młodzież w czasy Beethovena, opowiadając o jego charakterze – nie najłatwiejszym, o miłości do kobiet i o chorobie, która nękała kompozytora od wczesnej młodości. Już w wieku 25 lat zaczął tracić słuch, ale nie przestał ani na chwilę tworzyć, a nawet dyrygować orkiestrą.
W trakcie koncertu uczniowie mieli okazję zapoznać się z różnorodnością form muzycznych skomponowanych przez Beethovena. Pianistka Maria Silva i Anna Owczynnikow – skrzypaczka, zagrały bardzo znane jego kompozycje: np. Dla Elizy, Sonatę księżycową, czy kantatę, która dziś jest hymnem Wspólnoty Europejskiej. W dalszej części słuchacze wysłuchali fragmentów prawie wszystkich, a skomponował ich 9 – symfonii – oczywiście w opracowaniu na fortepian i skrzypce.
Trwający prawie dwie godziny koncert stanowił znakomitą okazję poznania wszechstronnej sztuki kompozytorskiej Ludwiga van Beethovena.
Komentarze (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.
Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.
|
Dodaj komentarz