Dzisiaj jest sobota, 26 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Pogranicze gmin, czyli kraniec świata
Mateusz Adamski, 8 kwietnia 2010 (16:00), źródło: Nad Wisłą (Nadwisla.pl)
Dla mieszkańców Żyrówka początek wiosny oznacza walkę o wydostanie się z własnych domów. Mała miejscowość czuje się zapomniana przez władze. Te proszą o cierpliwość.

Żyrówek to niewielka wieś położona pomiędzy trasą krajową nr 50 a wojewódzką „722”. Znajduje się na pograniczu gminy Grójec (do której przynależy administracyjnie) i gminy Chynów. Na stałe mieszka tu około 20 rodzin.

Aby wyjechać z Żyrówka, mieszkańcy muszą skorzystać z jednej z dwóch dróg gruntowych. replica rolex datejust Pierwszą, przebiegającą przez wieś, zarządza gmina Grójec, drugą, prowadzącą do Gościeńczyc – gmina Chynów.

Zakorkowana wieś
Problemy mieszkańców zaczynają się, kiedy tylko przychodzą większe opady deszczu. Obie drogi przemieniają się wtedy w błotnistą maź, po której nie da się przejechać samochodem bez pomocy ciągnika. Ludzie stają się właściwie więźniami własnych domów. Najgorzej jest wczesną wiosną, kiedy zaczynają replica rolex submariner automatic two tone się roztopy, i jesienią, kiedy intensywnie pada. Dodatkowo drogi są co niedzielę rozjeżdżane przez kierowców, którzy tędy próbują dostać się na giełdę samochodową w Słomczynie.

– Wiosna i jesień to dla nas prawdziwa makabra – żalą się mieszkańcy. – Przez dwa dni moja córka nie chodziła do szkoły, bo żadna z dróg nie była przejezdna – narzeka pani Katarzyna.

Kiedy czytelnicy „NW” opowiadają nam o swoich problemach, na horyzoncie pojawia się auto nieco zdezorientowanego listonosza. Zgromadzeni odbierają korespondencję na miejscu i ostrzegają doręczyciela poczty, że dalej droga jest nieprzejezdna, bo na jej środku powstał spory dół. Żeby dostać się na drugą stronę wsi, listonosz musi pojechać objazdem.

– Nie byłoby może tak źle, gdyby nie giełda, na którą samochody próbują się dostać każdą możliwą ścieżką. W ostatnią niedzielę Żyrówek był po prostu zakorkowany – irytuje się pani Elżbieta. – To owczy pęd: za jednym autem podąża dziesięć – opisuje pan Jan.

Mieszkańcy mają żal do władz. Uważają, że z racji tego, iż miejscowość znajduje się na krańcu gminy, decydenci o niej zapominają. – A przecież każdy z nas ma jakieś potrzeby. Musimy dostać się codziennie do pracy, sklepu czy choćby lekarza – utyskuje pan Jan. – Tutaj mieszkają też przecież starsi ludzie, do których nie może dojechać pogotowie – zauważa pani Renata.

Nie dbają o meliorację?
Problemy mieszkańców Żyrówka urzędnicy grójeckiego magistratu znają, ale na pytanie, kiedy droga przez wieś zostanie poprawiona, odpowiadają, że należy uzbroić się w cierpliwość. – Tam sytuacja jest taka, że na sąsiadujących z drogą polach utrzymuje się nadal woda, która ją podmywa – tłumaczy Krzysztof Furmański, inspektor z Wydziału Inwestycji i Gospodarki Przestrzennej. – Dopóki ona nie zniknie, to droga będzie podmokła – dodaje.

Zdaniem Furmańskiego mieszkańcy też nie są bez winy. – Urządzenia melioracyjne nie są utrzymywane w odpowiednim stanie, a to należy niestety do ich obowiązków – tłumaczy. Deklaruje przy tym, że droga będzie poprawiana, jeśli tylko pozwoli pogoda.

Na budowę trwałej podbudowy i wylanie asfaltu nie ma jednak na razie co liczyć. – W tym roku nie ma na to środków – informuje wiceburmistrz Janusz Gaweł, który nie chce obiecywać terminu kapitalnego remontu drogi.

Nieco więcej wiadomo o przebudowie drugiej z dróg, należącej do gminy Chynów. Zyska ona nową nawierzchnię, ale nie teraz. – Mamy zabezpieczone środki unijne na tę inwestycję. Jej część została już zrobiona, a pozostały odcinek wykonamy w przyszłym roku – obiecuje „NW” wójt Grzegorz Górski.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: