Dzisiaj jest wtorek, 22 wrze�nia 2020. Imieniny: Tomasz, Maurycy
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Podejrzany wójt Pniew
Redakcja, 10 paĄdziernika 2010 (15:19), źródło: Nad Wisłą, www.Nadwisla.pl
Wiesław Nasiłowski mimo prokuratorskich zarzutów zamierza ubiegać się o reelekcję. – To wszystko mnie wzmacnia – zapewnia.

Sprawa podejrzanej wymiany nieruchomości zatacza coraz szersze kręgi. W maju do aresztu trafili grójecki radny i lokalny przedsiębiorca. Teraz zarzut pomocnictwa w oszustwie usłyszał wójt Pniew Wiesław Nasiłowski. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Dom z dzikim lokatorem
W lutym tego roku sześcioosobowa rodzina z Osieczka (gmina Pniewy) straciła dach nad głową. Dosłownie. Zawalił się pod ciężarem śniegu. Na jaw wyszła trudna sytuacja finansowa państwa W., a tym samym wspomniana sprawa działek.

Otóż okazało się, że miesiąc wcześniej syn W., Władysław (posiadający orzeczenie o niepełnosprawności umysłowej) po namowach dwóch mieszkańców Grójca podpisał akt notarialny, w którym zgodził się zamienić teren o powierzchni ponad 5 tys. mkw. w Osieczku na 800-metrowy w pobliskim Wiatrowcu, otrzymując dopłatę w wysokości zaledwie 10 tys. zł. Właścicielem drugiej z nieruchomości był radny Grójca Sylwester K.

Po zawaleniu się domu W. chcieli się przeprowadzić właśnie do budynku w Wiatrowcu. I przekonali się, że jest on w bardzo złym stanie technicznym, a na dodatek... mieszka w nim poprzedni właściciel (o czym Władysław W., podpisując umowę, miał nie wiedzieć).

Tajemnica śledztwa
Kiedy o podwójnym nieszczęściu rodziny z Osieczka zrobiło się głośno, zainteresowała się nim grójecka Prokuratura Rejonowa. W efekcie jej dotychczasowych prac do aresztu trafili podejrzani o popełnienie oszustwa przy zamianie działek Sylwester K. oraz działający wspólnie z nim Piotr W.

Pod koniec sierpnia zarzuty w tej sprawie usłyszał także wójt gminy Pniewy Wiesław Nasiłowski. Ten fakt potwierdza w rozmowie z „NW” szef grójeckiej prokuratury. – Przedstawiono mu zarzut pomocnictwa do oszustwa w stosunku do mienia znacznej wartości – informuje Krzysztof Sobechowicz. – Został już przesłuchany jako podejrzany oraz zastosowano wobec niego środek zapobiegawczy w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Na czym dokładnie miał polegać udział Nasiłowskiego w tej sprawie, prokurator na razie nie chce ujawniać. – Szczegóły sprawy są objęte tajemnicą śledztwa – ucina.

W kierunku dobra
Po tym jak państwu W. zawalił się dom, ich losem zainteresowały się trzy rodziny z gminy. Jak informuje Katarzyna Barszcz, jedna z osób pomagających pokrzywdzonym, radny K. oddał już ziemię, podpisując notarialny akt zwrotny. – Będziemy chcieli odbudować tym ludziom dom – zapowiada Barszcz i apeluje o pomoc do firm, które mogłyby przekazać na ten cel materiały budowlane.

O roli w całym zamieszaniu władz gminy wypowiada się ona krytycznie. – Wójt zamiast pomagać tym ludziom w odzyskaniu nieruchomości, utrudniał. Robił wszystko, aby W. zamieszkali w Wiatrowcu, co wiązałoby się ze skonsumowaniem aktu notarialnego, przez co trudniej byłoby zmienić ten stan sądownie – mówi Barszcz.

Innego zdania jest przewodnicząca rady gminy Zofia Rokosz. Nie chce co prawda komentować postawionych wójtowi zarzutów, ale zapewnia, że sprawa nie będzie przedmiotem obrad na najbliższym posiedzeniu rady. – Chyba że ktoś podejmie dyskusję na ten temat w „sprawach różnych”. Albo sam wójt w swoim sprawozdaniu będzie nas informować o zaistniałej sytuacji – zaznacza Rokosz.

I broni Nasiłowskiego: – Według mojego uznania, a także większości radnych, pan wójt działał tylko i wyłącznie w kierunku dobra państwa W.

Przedwyborcza gra?
Sam podejrzany z zarzutami prokuratury się nie zgadza. – Jestem niewinny, moje zaangażowanie w tę sprawę dotyczyło tylko i wyłącznie chęci pomocy biednym ludziom – przekonuje Wiesław Nasiłowski.

Opowiada: – Zimą bieżącego roku pan Władysław W. zjawił się w Urzędzie Gminy po dokumenty niezbędne do sprzedaży działki. Znając trudną sytuację rodziny, zapytałem go, co z rodzicami i rodzeństwem. Wówczas oświadczył, że dokonuje zamiany, a rodzice i rodzeństwo będą mieszkać razem z nim w budynku w Wiatrowcu. Na tę okoliczność pracownik urzędu w naszej obecności sporządził z naszej rozmowy notatkę służbową. Tę notatkę przedstawiłem notariuszowi wraz z zaświadczeniem o przeznaczeniu terenu. Wszystkie te działania podejmowane były w trosce o losy całej rodziny W.

Całą sprawę wójt określa wykorzystaniem biednych ludzi w przedwyborczej grze politycznej. – Zdumiewającym jest fakt, że osoba uważająca się za taką i przedstawiana w mediach jako główny obrońca interesów państwa W. – piastująca w poprzedniej kadencji wysokie stanowisko w radzie gminy Pniewy – nigdy wcześniej nie była zainteresowana ich losem. Ubóstwo, w jakim ta rodzina żyła, od lat było jej zupełnie obojętne – stwierdza wójt.

Na nasze pytanie, czy w związku z postawionym zarzutem Nasiłowski zamierza ubiegać się w listopadzie o reelekcję, bez zastanowienia odpowiada twierdząco. – Miejscowi ludzie znają prawdę o tej rodzinie. Cała ta sprawa tylko mnie wzmacnia – przekonuje.

Mateusz Adamski

panerai replica watches panerai replica iwc replica watches
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: