Dzisiaj jest wtorek, 22 wrze�nia 2020. Imieniny: Tomasz, Maurycy
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Makabryczny wypadek w Nowym Mieście nad Pilicą. Największa katastrofa drogowa w Polsce
Redakcja, 12 paĄdziernika 2010 (08:24), źródło: PAP / Gazeta.pl / tvn24.pl / fot. PAP, echodnia.eu
Osiemnaście osób zginęło w wypadku, do którego doszło we wtorek rano w Nowym Mieście nad Pilicą. Po godz. 6 czołowo zderzyły się volkswagen transporter z ciężarowym volvo. - Jeśli się to potwierdzi, to będzie to jedna z największych katastrof drogowych w Polsce - mówi podinspektor Tadeusz Kaczmarek, rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu.

Dwie osoby ranne przewieziono do szpitala w Nowym Mieście, obie osoby zmarły. Kierowca ciężarowego volvo został lekko ranny, przebywa w szpitalu. Policja ustaliła, że był trzeźwy.

Prowizoryczne siedzenia
Obecnie trwa akcja ratownicza. Na miejscu pracują ekipy ratunkowe. Okoliczności wypadku ustala policja. swiss replica watches - Niewykluczone, że transporterem jechało zbyt dużo osób. Z tego co wiem, jechali tym samochodem pracownicy sezonowi, niewykluczone, że na zbiór jabłek - powiedział Radiu TOK FM podinspektor Tadeusz Kaczmarek, rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu.

- Bez wątpienia, jeśli się to potwierdzi, to będzie to jedna z największych katastrof drogowych w Polsce - relacjonował rzecznik prasowy mazowieckiego komendanta wojewódzkiego policji w Radomiu. Jego zdaniem duże znaczenie mogła mieć mgła i prędkość. - Samochody, które poruszałyby się z prędkością 10 km na godzinę miałyby co najwyżej stłuczkę. Taka ilość ofiar świadczy jednak, że prędkość musiała być bardzo duża - dodaje.

- Samochód transportowy nie był dostosowany do przewozu osób - powiedział Radiu TOK FM Mariusz Sokołowski, rzecznik Komendy Głównej Policji. - Osoby w nim nie jechały w fotelach, nie miały zapiętych pasów. Jechały najprawdopodobniej na skrzynkach, deskach, czyli prowizorycznie zrobionych siedzeniach. To wszystko spowodowało, że w momencie zderzenia te osoby w sposób niekontrolowany przemieszczały się po samochodzie - dodał. Bus był na numerach rejestracyjnych z Drzewicy koło Opoczna

Największa katastrofa drogowa w Polsce
Na miejsce tragicznego wypadku nie dotarło Lotnicze Pogotowie Ratunkowe, mimo, że zgłoszono taką potrzebę. - Nie mogliśmy uczestniczyć w akcji ratunkowej ze względu na złe warunki pogodowe - tłumaczy Robert Gałązkowski, dyrektor LPR-u.

Droga jest całkowicie zablokowana. Na miejscu jest jest policja, straż pożarna, a także Jerzy Miller, minister spraw wewnętrznych i administracji, wojewoda mazowiecki Jacek Kozłowski oraz psychologowie i księża.

Służby ustalają szczegółowe okoliczności wypadku. Burmistrz Nowego Miasta, Barbara Gąsiorowska podkreśla, że odcinek trasy, na którym doszło do wypadku, był prosty. - To bezpieczna droga. Rano jest średnie natężenie - powiedziała.

Wypadek w Nowym Mieście nad Pilicą jest jedną z największych katastrof drogowych w Polsce. W 2005 roku w okolicy Starego Jeżewa w wypadku autokaru zginęło 13 osób, wcześniej w 1994 roku pod Gdańskiej w wypadku autobusu zginęły 32 osoby, 43 były ranne.

W Komendzie Wojewódzkiej Policji uruchomiono sztab kryzysowy. Pod numerem 48 345 24 50 uruchomiono infolinię dla rodzin ofiar - poinformował rzecznik mazowieckiej policji Tadeusz Kaczmarek.

Sprawę wtorkowego wypadku busa, w którym zginęło osiemnaście osób, badać będzie Wydział Śledczy Prokuratury Okręgowej w Radomiu. Śledztwo prowadzone będzie w sprawie sprowadzenia katastrofy w ruchu lądowym - powiedziała rzeczniczka prokuratury Małgorzata Chrabąszcz.

Jak dodała, w śledztwie wyjaśniane będą też inne wątki - m.in. to dlaczego bus nieprzystosowany do przewożenia ludzi był wykorzystywany do tego celu i od jak dawna. "Na pewno przeprowadzone zostaną sekcje zwłok wszystkich ofiar katastrofy" - powiedziała Chrabąszcz.
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: