Dzisiaj jest wtorek, 25 czerwca 2019. Imieniny: Dorota, Łucja, Wilhelm
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Czy warto korzystać z funduszy sołeckich?
Redakcja, 13 paĄdziernika 2010 (10:24), źródło: Jabłonka, www.jablonka.info
Już po raz drugi sołtysi z gminy Grójec mieli możliwość skorzystania z funduszy unijnych. Na 39 sołectw do magistratu wpłynęły 22 wnioski. Pozostałe wsie złożyły podania do budżetu.

Decyzję o wprowadzeniu funduszu sołeckiego co roku do końca marca podejmuje Rada Miejska. Jest to pierwszy krok do realizacji zadania zgłoszonego przez mieszkańców.

W ramach funduszu sołeckiego mieszkańcy mogą zgłosić przedsięwzięcie, które są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców, oraz są zgodne ze strategią rozwoju gminy.

Środki z funduszu przyznawane są w danym roku budżetowym. Warunkiem ich przyznania jest złożenie przez sołectwo wniosku do burmistrza.

Ustawa o funduszu sołeckim określa elementy, które powinien zawierać wniosek. Są to: wskazanie przedsięwzięć przewidzianych do realizacji na obszarze danego sołectwa, oszacowanie kosztów przedsięwzięć, uzasadnienie.

Magistrat oferował pomoc w zakresie wypełnienia wniosków oraz kompletowania dokumentacji. Odbyło się również szkolenie przygotowujące sołtysów.

- Niestety kilka sołectw nie zareagowało na pisma – przyznaje Mariola Komorowska. – Proponowałam sołtysom porady i wszelką pomoc. Przyznam, że kilku z nich korzystało z mojej pomocy kilkakrotnie.

Każde z sołectw otrzymuje kwotę z budżetu na przyszły rok wyliczoną zgodnie ze wzorem, który zawarty jest w Uchwale o funduszu sołeckim. Dochody bieżące gminy z roku poprzedniego dzielone są przez liczbę mieszkańców w gminie na dzień 31 grudnia 2009 roku. Wynikiem jest dochód bieżący na jednego mieszkańca. Następnie liczbę mieszkańców sołectwa na dzień 30 czerwca 2010 roku dzieli się przez 100. Do wyniku dodaje się liczbę 2, po czym sumę mnożymy przez dochód bieżący na jednego mieszkańca.

W gminie Grójec minimalną kwotą funduszu sołeckiego jest ok. 5 000 złotych, natomiast największą ponad 20 000 złotych ( sołectwo Lesznowola ).

W przypadku dużych sołectw utrudnieniem jest organizacja samego zebrania. Sprawa nie jest jednak prosta, gdyż w zebraniu na temat funduszu sołeckiego musi wziąć udział minimum 1/5 mieszkańców sołectwa.

- Nie jestem w stanie zebrać tak dużej grupy mieszkańców na zebraniu – przyznał podczas sesji miejskiej Stanisław Chruścik, sołtys Lesznowoli. – W moim sołectwie jest 734 mieszkańców.

- Fundusz sołecki powstał w celu zwiększenia aktywności wiejskiej – mówi Mariola Komorowska, skarbik Gminy i Miasta Grójec. – Ludzie jednak sami nie wyrażają czasem zainteresowania. Burmistrz jednak wyraził zgodę, aby w takich przypadkach sołtysi składali podanie do budżetu.

W większości sołectw przedsięwzięcia dotyczą remontów dróg, oraz wykonania oświetlenia. Pojawiają się również inne inicjatywy, np. oczyszczenie stawu ( sołectwo Mirowice ), wykup gruntów oraz ogrodzenie ich w celu stworzenia placu zabaw ( sołectwo Uleniec ), zakup stołu do gry w bilard do wyremontowanej przez mieszkańców świetlicy ( sołectwo Mięsy ), wyposażenie świetlicy w stoły i krzesła ( sołectwo Pabierowice ).

- Sołectwa powinny również ze sobą współpracować – przyznaje skarbnik UGiM w Grójcu. – Sąsiadujące ze sobą mogą złożyć wniosek na wspólne zadanie.

Przykładem takiego podejścia jest zeszłoroczna inicjatywa przekazania pieniędzy na plac zabaw przy Publicznej Szkole Podstawowej w Bikówku.

Składanie wniosków trwało do końca września. Do magistratu wpłynęły 22 typowe wnioski do funduszu sołeckiego. Trzy z nich są jednak niekompletne. W jednym z wniosków wskazano do remontu drogę, która jest drogą powiatową, natomiast pozostałe dwa nie zawierają dodatkowej dokumentacji ( uchwały, protokołu z zebrania ). 13 sołectw złożyło podania do budżetu, natomiast pozostałe cztery nie zainteresowały się sprawą.

- Fundusze sołeckie to bardzo dobra inicjatywa – przyznaje Aneta Tull, sołtys Grudzkowoli. – Integruje ona mieszkańców i zmusza do działania. Są to dodatkowe pieniądze na działania w sołectwie.

W roku poprzednim sołectwa złożyły dziewięć wniosków, w tym roku widać dużo większe zainteresowanie. Przeważały również przedsięwzięcia związane z remontami dróg i oświetleniem, a także np. na plac zabaw w sołectwie Mięsy.

Gmina otrzymuje zwrot z budżetu państwa części wydatków przeznaczonych na fundusz w formie dotacji celowej. Zwrot obejmuje wydatki poniesione w roku poprzedzającym rok budżetowy.

W ustawie o funduszu sołeckim określono wysokość zwrotu wydatków poniesionych w ramach funduszu. Wydatki te podlegają zwrotowi w wysokości: 30% wykonanych wydatków - dla gmin, w których kwota bazowa jest mniejsza od średniej kwoty bazowej kraju, 20% wykonanych wydatków - dla gmin, w których kwota bazowa wynosi od 100% do 120% średniej kwoty bazowej kraju, 10% wykonanych wydatków - dla gmin, w których kwota bazowa jest większa od 120% średniej kwoty bazowej kraju.

- W przypadku gminy Grójec najprawdopodobniej będzie to refundacja w wysokości 30 % - tłumaczy Mariola Komorowska. – Jest to zwrot dotyczący wniosków złożonych w roku ubiegłym.

Paulina Omen
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (11)
bKOMosSoKIueLDdj, 02.05.2012 08:44
Laissez-faire Guy / 11 września 2011 Mam połączone ze stroną internetową, ktf3ra śledzi nazlspejych CD, na rynku pieniężnym i stf3p procentowych konto oszczędnościowe. Czasami znaleźć płyt, ktf3re płacą 6% lub nawet wyższe z ofert specjalnych. Jeśli chodzi o fundusze te nie będą miały żadnych gwarantowanych zwrotf3w, nawet jeśli są fundusze obligacji. Miałem Międzynarodowego Funduszu fotografii, że dokonał ponad 30% w 2006 r., ze względu na giełdzie zyski i silniejszej waluty zagranicznej. Ale jak powiedziałem, jest to niemożliwe do przewidzenia przyszłych. Myślę, że dobry międzynarodowy fundusz akcji z akcjami w Europie i Azji będzie dobrze w 2007 roku, ale to tylko moje zdanie. Odpowiedź

fLcOgftCe, 03.05.2012 05:33
7ypONV sxrhefgpgbmy

EOkALxPhGjZvstY, 18.05.2012 10:30
(18-20 May, 2011, Warsaw, Poland). Again Paweł Czerski and Damian Wielgosik (organizers of the Front Trends 2010 Conference) prepared high-level front-end conference. As before on FT, with names that requires no

cialis propecia

IKmeNhSxZcooE, 29.05.2012 07:43
Muzykant mówi:Podobno na takie występy przyjeżdza pół Kedzierzyna i Raciborza to lepiej wczesniej miejsce sobie zająć jak ktos lubi operetki oczywiscie. Ta jest niezla

online auto insurance quotes car insurance quotes

VyswvxDLnPLR, 30.05.2012 07:32
Po lekturze tego felietonu odniosłem wrażenie jakby autor pisał z przyszłości, już po wyborach, do tego wygranych przez Kaczyńskiego. Trochę wolniej, Autorze, jeden sondaż wiosny nie czyni. Gdyby nie powstał on na zamówienie Rzepy, sądziłbym, że chodzi o mobilizację elektoratu Komorowskiego (i tak tę rolę, niestety, spełni, oby nieskutecznie!). Swoją drogą nie należy mieć nadziei, że potencjalna przegrana czegokolwiek platformersów nauczy. To już przerabialiśmy przed pięcioma laty. Reakcją była frustracja i zaciekła złość, konsekwencją - upadek POPiSu i odejście w niebyt wspólnie projektowanej wizji IV RP (nota bene, na jakiej podstawie MO usiłuje wymusić na Kaczyńskim przeprosiny za IV RP, czemu nie idzie z tym do Śpiewaka np.?)Tak i tym razem będzie: walka, walka bez granic i zahamowań, przecież nie ukrywa tego Schetyna, nie ukrywa tego Tusk! Z ich wypowiedzi widać jasno kto tu jest chory na władzę! Slogan "Zgoda buduje" w zderzeniu z rzeczywistym zachowaniem się PO podczas kampanii przywodzi na myśl słynną "linię porozumienia i walki" Jaruzelskiego - nie dziwota więc, że do Gajowego bliżej tak generałowi jak też Urbanowi, który, być może ten slogan wykreował jako propagandowa tuba wrońskiego reżimu.

classic car insurance free car insurance quotes

vBaREdboFSXNdHZnY, 31.05.2012 04:49
W tym kontekście hasło Polska jest najważniejsza nabiera całkiem nowego charakteru i mocy.Tak nazwał bym to gruba kreską. Ale inną niż w 89 r. bo opartą na wzajemnym szacunku!. Więc mamy tę wyciągniętą dłoń. Ten gest weryfikuje czystość intencji oponentów.Jeżeli im też zależy na dobru wspólnym podejmą próbę pojednania na płaszczyźnie zasadniczych celów a nie przeszłości.Pytanie które mnie nurtuje to motywacje Jarosława. Czy chodzi o to że doszedł do wniosku, że inaczej się nie da nić zbudować, czy za wczasu próbuje rozładować to co wybuchnąć może za 1-2 lata. Bo wtedy bunt mogą przejąć osoby bardzo nieprzyjemne! - patrzmy na Grecję, ja się tam sytuacja będzie rozwijać. Rząd już wydał 60 lekarzy na żer upubliczniając ich nielegalne dochody!Jest jeszcze inne najbardziej prawdopodobne, ale i zarazem najbardziej niezwykłe wytłumaczenie. Ta tragedia zmieniła Jarosława. Tak jakby stał się bardziej miłosierny i polubił tych Tusków i Rychów i Grzechów jako ludzi...

cheap car insurance car insurance quotes

ajie, 16.10.2014 08:24

tory burch flats


ugg


mulberry,mulberry outlet uk,mulberry outlet,mulberry handbags,mulberry bags


christian louboutin shoes


louis vuitton outlet stores


hermes


mens ugg boots,ugg sale,uggs for kids,uggs for women,ugg boots for women,ugg boots on sale,bailey button uggs,ugg boots sale,uggs for men,ugg australia,ugg,ugg boots uk,uggaustralia,uggs uk,uggs,ugg bailey button


michael kors outlet online


belstaff outlet


retro 11,jordan 23,jordan retro 13,air jordan 11,baby jordans,air jordan 13,jordan 11 low,nike jordan,jordans 11,jordan concords,jordan 2,air jordan 4,jordan 11,jordan 3,cheap jordans,air jordan 1,nike jordans,jordan retro 8,cheap jordan shoes,jordan release,jordans for sale,air jordan 6,jordans release dates,air jordan 5,jordan 6,jordan retro 4,jordans for women,concord 11,jordans


Michael Kors Handbags Clearance


kate spade


louis vuitton


ugg shoes,uggs for cheap,uggs outlet,uggs for kids,ugg boots sale,uggs sale,uggs on sale,ugg gloves,ugg bailey button,ugg boots cheap,ugg moccasins,uggs canada,uggs for women,fake uggs,ugg boots,ugg uk,ugg boots on sale


oakley sunglasses


christian louboutin


coachfactory.com


michael kors sale


louis vuitton


ferragamo


louis vuitton


goose jackets


north face,north face fleece,north face denali,north face rain jacket,the north face,northface jackets,thenorthface,north face sale,north face backpack,north face,the northface,the north face outlet


moncler jackets,moncler,moncler outlet,moncler outlet stores,moncler jacket


polo ralph lauren


the north face


tory burch bags


ugg outlet stores


canada goose outlet online


canada goose


north face jackets


coach outlet store online


north face outlet


chanel


cheap jerseys


coach outlet


kate spade outlet


moncler jackets


dolce gabbana


michael kors handbags,michael kors,michael kors outlet online


ralph lauren


fitflops outlet


insanity workout,insanity workout dvd,insanity dvd,insanity dvd sale


red bottom shoes


chi hair strighteners


tory burch,tory burch outlet,tory burch sale,tory burch flats,tory burch shoes,tory burch bags,tory burch handbags


michael kors handbags


hermes outlet


ugg outlet,ugg outlet stores,ugg boots,ugg boots outlet,cheap uggs


coach purse,coach factory outlet,coach outlet store online,coach bags,coach factory,coach factory outlet online,coach outlet,coach,coach factory online,coach shoes,coach purses,coach factory store,coach outlet online


coach factory online


louis vuitton,louis vuitton outlet,louis vuitton handbags,louis vuitton outlet stores


polo ralph lauren outlet


michaelkors,kors factory outlet,michael kors outlet,kors outlet online,michael kors handbags,kors handbags outlet,michael kors bags,michael kors outlet online sale,michael kors outlet online,michaelkors.com,michael kors outlet sale,michael kors outlet,michael kors sale,michael kors online sale,michael kors purses,michael kors


jordan spizike,retro jordans for sale,jordan release date,michael jordan shoes,jordan retro,retro jordans,womens jordans,new jordans,jordan 5s,jordans for girls,jordan sneakers,air jordan release dates,cheap jordans for sale,jordan flight,jordan shoes for sale,jordan shoes,jordan 13,jordans shoes,girl jordans,air jordans,air jordan 3,new jordans coming out,jordans for cheap,jordan 4s,jordan release dates 2014,jordan 11s,jordan 8


christian louboutin outlet,christian louboutin outlet online,christian louboutin shoes outlet,louboutin shoes


hermes birkin


Polo Ralph Lauren,Ralph Lauren,Polo Ralph Lauren Outlet,Polo Outlet,Polo Outlet Online


the northface


ugg boots sale


cheap nfl jerseys


tory burch flats


tory burch bags


michaelkors


toms wedges


toms,toms shoes,toms outlet,toms wedges,toms.com,cheap toms


abercrombie clothing


hollister


tory burch sale


tory burch


polo outlet


chanel,chanel bags,chanel outlet


michael kors outlet


tory burch shoes


polo outlet


ugg boots outlet


burberry outlet online


goose jackets


uggs for kids


michael kors outlet online


polo ralph lauren


mulberry


barbour outlet,barbour jackets,barbour


christian louboutin shoes outlet


burberry uk


christian louboutin,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet


red bottom heels


belstaff,belstaff jackets,belstaff outlet


ugg boots uk


belstaff


jordans for sale,cheap jordans,cheap jordan shoes,jordans 11,retro jordan 11


ugg outlet,ugg boots outlet,baby uggs,cheap uggs,mens uggs,uggs canada,uggs outlet,ugg shoes,ugg boots cheap,ugg slippers,ugg gloves,ugg moccasins,ugg uk,ugg boots outlet,uggs on sale,uggs for cheap,fake uggs


moncler jackets


moncler outlet


toms


fitflop


ferragamo outlet,ferragamo shoes,ferragamo bags,ferragamo belt,ferragamo sale,ferragamo


louis vuitton outlet stores


cheap ugg sale


moncler


the north face,north face,north face fleece,north face denali,north face rain jacket,northface jackets,thenorthface,north face sale,north face backpack,north face outlet,the northface,the north face outlet,the north face sale,north face uk,north face backpacks,north face jackets,cheap north face jackets,north face coats,the north face jackets,north face outlet


red bottom


michael kors outlet


louis vuitton handbags


burberry outlet


michael kors outlet online


canada goose


celine


true religion


mont blanc pen


the north face sale,north face,north face outlet,north face uk,north face backpacks,the north face outlet,cheap north face jackets,north face coats,northface,north face jackets,north face fleece


kors outlet online,michaelkors,kors factory outlet,michael kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags,kors handbags outlet,michael kors bags,michael kors outlet online,michael kors outlet sale,michael kors,michael kors online sale,michael kors purses


ralph lauren outlet


bottega veneta


louis vuitton,official louis vuitton outlet,cheap louis vuitton,lv


michael kors


tory burch,tory burch outlet,tory burch sale,tory burch flats,tory burch shoes,tory burch bags,tory burch handbags


abercrombie


prada handbags


ugg boots cheap


the north face jackets


coach outlet


ugg australia


goose outlet


lv handbags


michael kors outlet online


louis vuitton,louis vuitton handbags,louis vuitton handbags outlet,louis vuitton outlet stores,lv handbags,cheap louis vuitton,louis vuitton uk,louis vuitton outlet,louis vuitton purses,official louis vuitton outlet,lv handbags,cheap louis vuitton,louis vuitton handbags sale,louis vuitton backpack,authentic louis vuitton handbags,louis vuitton handbags sale


hermes birkin bag


abercrombie & fitch


cheap jerseys,cheap nfl jerseys,wholesale jerseys,wholesale nfl jerseys,cheap nfl jerseys from china


kors outlet online


oakley


uggs


chi flat iron,chi hair strighteners


north face outlet


michael kors handbags,michael kors outlet online,michael kors outlet,michael kors online sale


canada goose jackets


Polo Ralph Lauren


louis vuitton handbags outlet


michael kors


michael kors outlet online sale


louis vuitton handbags


cheap uggs,cheap ugg sale,cheap ugg boots,ugg boots sale


canada goose,canada goose jackets,canada goose outlet,canada goose outlet online,goose outlet,goose jackets,canada goose outlet stores


canada goose,canada goose jackets,canada goose outlet,canada goose outlet online,goose outlet,goose jackets,canada goose outlet stores


lv handbags


chi flat iron


cheap nfl jerseys from china


louis vuitton


ugg outlet


belstaff jackets


burberry,burberry outlet,burberry outlet online,burberry uk


coach factory


christian louboutin outlet online


coach factory outlet,coach outlet,coach outlet store online,coach factory outlet online,coach factory online,coach factory,coach outlet online,coach outlet stores,coach factory outlet store,coach factory store


supra shoes


louis vuitton handbags outlet


michael kors outlet online


toms shoes


cheap uggs


hollister,hollister clothing


Dior Handbags,Dior Sunglasses,Dior Shoes,Christian Dior Handbags,Dior Outlet,Dior


mont blanc pens


christian louboutin outlet


uggs for cheap


louis vuitton outlet


ralph lauren


ugg australia


coach factory outlet,coach factory outlet online,coach factory,coach outlet


moncler


red bottom shoes,red bottoms,red bottom,red bottom heels


coach factory outlet


ugg sale


fitflops


coach bags


abercrombie fitch


hogan shoes,hogan outlet,hogan


tory burch outlet


louis vuitton uk


canada goose outlet online


true religion jeans


ralph lauren uk


ugg outlet


true religion jeans,true religion outlet,true religion


abercrombie outlet


coach outlet


burberry outlet online


cheap toms


louis vuitton outlet,louis vuitton handbags outlet,louis vuitton outlet online,louis vuitton,official louis vuitton outlet


polo ralph lauren factory store


oakley sunglasses


lv


celine,celine outlet,celine handbags


cheap uggs


moncler jacket


christian louboutin outlet


wholesale nfl jerseys


hogan shoes


dior handbags


Polo Ralph Lauren Outlet


ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,ralph lauren uk,polo outlet,polo ralph lauren factory store,polo ralph lauren outlet


barbour outlet


uggs australia


abercrombie,abercrombie fitch,a&f,abercrombie & fitch,abercrombie clothing


north face uk


ugg boots


abercrombie,abercrombie clothing,abercrombie outlet


dolce and gabbana


baby uggs


cheap oakley sunglasses


oakley,oakley sunglasses,oakley sunglasses wholesale


polo ralph lauren factory store


tory burch outlet


michael kors handbags


ugg boots for women


red bottoms


barbour jackets


michael kors


a&f


belstaff jackets


canada goose outlet


moncler outlet stores


prada,prada outlet,prada handbags


kate spade,kate spade outlet,kate spade handbags


polo ralph lauren outlet


cheap ugg boots


northface jackets


louis vuitton outlet


ugg outlet


uggs,ugg,ugg boots,ugg australia,ugg sale,ugg slippers,ugg outlet


abercrombie clothing


bottega veneta,bottega veneta outlet,bottega veneta handbags


fitflop,fitflops,fitflops clearance,fitflops outlet


cheap louis vuitton


marc jacobs


insanity workout


dolce gabbana,dolce and gabbana


dolce gabbana


fitflop


toms outlet


louis vuitton handbags


prada outlet


canada goose outlet stores


fitflops clearance


hollister clothing


moncler outlet


michael kors outlet online,michael kors sale,michael kors outlet online sale,Michael Kors Handbags Clearance,Michael Kors Handbags,cheap Michael Kors Handbags


canada goose jackets


louis vuitton handbags,cheap louis vuitton handbags,authentic louis vuitton handbags


ralph lauren uk


north face


cheap louis vuitton handbags


fitflops clearance


oakley sunglasses wholesale


canada goose outlet stores


burberry uk


michael kors sale


montblanc


louis vuitton outlet


authentic louis vuitton handbags


moncler jackets,moncler,moncler outlet


tory burch handbags


barbour


belstaff outlet,belstaff jackets,belstaff


baby uggs


ugg australia,baby uggs,ugg slippers,ugg canada,mens uggs,uggs uk,ugg sale,cheap uggs,ugg boots uk,uggs,ugg boots outlet,ugg outlet,uggs for men,ugg australia,ugg,ugg boots for women,bailey button uggs,uggaustralia,uggs australia


jimmy choo


the north face outlet


north face


coach factory outlet


louis vuitton handbags sale


cheap north face jackets


coach outlet,coach factory store,coach factory,coach factory outlet,coach purses,coach outlet online,coach factory online,coach bags,coach factory outlet online,coach shoes,coach outlet store online,coach diaper bag,coach purse


ugg boots for women


coach factory outlet,coach factory,coachfactory.com,coach outlet store online,coach factory outlet online,coach factory online


marc jacobs,marc jacobs handbags,marc jacobs bags,marc jacobs outlet


michael kors online sale


louboutin shoes


kate spade handbags


official louis vuitton outlet


christian louboutin shoes


belstaff outlet


burberry outlet


Ralph Lauren


dolce and gabbana,dolce and gabbana handbags,dolce gabbana,dolce andg abbana watches,dolce gabbana


louis vuitton handbags,louis vuitton outlet stores,cheap louis vuitton handbags,louis vuitton outlet,lv handbags,louis vuitton purses,louis vuitton handbags sale,louis vuitton backpack,authentic louis vuitton handbags,louis vuitton outlet online


mont blanc,mont blanc pens,mont blanc pen,montblanc


mont blanc


burberry


canada goose outlet


abercrombie


fitflop,fitflops,fitflops clearance,fitflops outlet


oakley sunglasses,cheap oakley sunglasses


coach outlet


coach factory outlet online


goose outlet


coach factory outlet online


coach factory outlet


chanel outlet


burberry,burberry outlet,burberry outlet online,burberry uk


fitflops


louis vuitton handbags


ralph lauren outlet


prada


chanel bags


supra shoes,supra


belstaff


toms.com


ugg boots


fitflops outlet


wholesale jerseys


coach purse


ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,ralph lauren uk,polo outlet,polo ralph lauren factory store,polo ralph lauren outlet


hermes birkin,hermes,hermes outlet,hermes birkin bag


michael kors handbags


celine handbags


Polo Outlet


burberry


tory burch handbags


celine outlet


coach factory


christian louboutin,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet


Polo Outlet Online


Jimmy Choo Shoes,Jimmy Choo Outlet,Jimmy Choo Handbags,Jimmy Choo Wedding Shoes,Jimmy Choo


cheap louis vuitton


ugg slippers


ugg moccasins


christian louboutin


christian louboutin outlet


bottega veneta outlet


bottega veneta handbags


true religion outlet


tory burch sale


tory burch shoes


tory burchPortal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: