Dzisiaj jest sobota, 26 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Adamski: Próba dezawuowania wysiłku ludzi dobrego serca
Redakcja, 23 paĄdziernika 2010 (12:19), źródło: Jabłonka, www.jablonka.info
W jednym z numerów „Okolicy” ukazał się artykuł pt. „Ks. Piotr Skarga w grobie się przewraca”. Jak mówi sam zainteresowany, informacje w nim zawarte są nieprawdziwe.

Paulina Omen: Czy tak jak twierdzi autor artykułu, Roman Świstak wyraził Pan zgodę na sprzedaż 15 ha gruntu, którego właścicielem była Kościelna Fundacja Dobroczynna ks. Piotra Skargi w Grójcu dla Ubogich w Grójcu na rzecz spółki „Eko – Świat” Sp. z o.o. z siedzibą w Robczycach?

Jacek Adamski, prezes Kościelnej Fundacji Dobroczynnej ks. Piotra Skargi w Grójcu: Gdyby autor zwrócił się do mnie, otrzymałby wszystkie prawdziwe informacje. W żaden sposób nie uczestniczyłem w sprzedaży ziemi czego dowodem są protokoły i uchwały Fundacji ks. Piotra Skargi w Grójcu. W artykule, który ukazał się w Okolicy autor pisze nieprawdę.
www.finetimepieces.net
Zarzuca się Panu, że jako prezes zarządu władał Pan majątkiem Fundacji, prezentował ją na zewnątrz oraz kierował jej działalnością?

Uchwała o sprzedaży była podjęta w 2007 roku, a funkcję prezesa zarządu sprawuję od 2008 roku. Nie wspomniał jednak, że sprzedaż gruntów nastąpiła 25 lipca, a na stanowisko prezesa powołano mnie 8 października. Świadczą o tym dokumenty Fundacji. Pierwszy z nich to „Protokół zdawczo-odbiorczy” o numerze GZ/603-8/4063/2008/IW. Nie widnieje na nim mój podpis, a data jego zawarcia wskazuje na 25 lipca, czyli około 2,5 miesiąca przez objęciem przeze mnie funkcji prezesa zarządu. Drugim z dokumentów jest protokół z zebrania wspólnego Rady i Zarządu Kościelnej Fundacji Dobroczynnej Ks. Piotra Skargi dla Ubogich w Grójcu z 8 października 2008 roku, który mówi o rezygnacji dotychczasowego prezesa Jerzego Niemczewskiego z członka Zarządu Fundacji oraz jednogłośnym powołaniu mojej osoby na prezesa Fundacji.

W artykule jednak nazwano Pana „specjalistą” od darowizn, jako szefa biura Fundacji im. St. Konarskiego. Darowizna dotyczyła zespołu pałacowo parkowego w Kobylinie. Jaki był Pana udział w przekazaniu darowizny?

Jako radny powiatowy byłem za przekazaniem zespołu pałacowo-parkowego w Kobylinie na rzecz Fundacji. Tak samo jak obecny starosta grójecki. Mój udział w głosowaniu był przedmiotem badania w ramach nadzoru przez Wojewodę Mazowieckiego na wniosek ówczesnych radnych z SLD. Nie znalazł on jednak żadnych podstaw do zakwestionowania podjętej uchwały w przedmiotowej darowiźnie, gdyż mój głos nie miał znaczenia w rozstrzygnięciu sprawy. Ponadto wojewoda nie dopatrzył się naruszenia interesu prawnego.

Czy był Pan w tym czasie jednocześnie Vice Przewodniczącym Rady Powiatu?

Nie. Darowizna miała miejsce wówczas kiedy byłem w opozycji. Niezwłocznie po wyborze na Vice Przewodniczącego Rady złożyłem rezygnację z Zarządu Fundacji. Również o wiele wcześniej zrezygnowałem z innych funkcji i kontaktów.

Autor Roman Świstak oskarża Pana o zadłużenie hipoteki pałacu na 5 milionów 464 tysiące złotych. Czy to prawda?

Kategorycznie stwierdzam, że nie uczestniczyłem w jakichkolwiek rozmowach, nie wspominając o jakichkolwiek umowach w których doszłoby do zaciągnięcia jakiegokolwiek zobowiązania i obciążenia przyjętej darowizny co potwierdzają protokoły i uchwały Fundacji S. Konarskiego. Nie prawdziwe są więc informacje zamieszczone w Okolicy.

Czy zamierza Pan podjąć jakieś kroki w tej sprawie?

Tak. Na początek skieruję sprostowanie. Pragnę podkreślić z bólem, że jest to próba dezawuowania całego wysiłku Rady, Zarządu Fundacji i ludzi dobrego serca w utrzymaniu Domu Pomocy. Przywołując myśl ks. Piotra Skargi, że „Złe to serce, które za szkodą drugich chce być bogate”.

Dziękuję za rozmowę
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: