Dzisiaj jest wtorek, 21 wrze�nia 2021. Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Echa grójeckich wyborów: mistyfikacja i obłuda
Redakcja, 25 listopada 2010 (14:42), źródło: własne / forum.echodnia.eu / jacekstolarski.eu
Od niedzielnego wieczoru, kiedy zakończyła się cisza wyborcza temperatura na lokalnych forach dyskusyjnych bliska jest wrzeniu. Chodzi oczywiście o proceder nieuczciwego zdobywania, a de facto kupowania głosów. Stanowisko w sprawie zajął również burmistrz Jacek Stolarski.

W ostatnią niedzielę policja zatrzymała w Grójcu trzy osoby, podejrzewane o oszustwa wyborcze. Echem w całym kraju odbiła się zwłaszcza sprawa Remigiusza P., w którego samochodzie zaparkowanym tuż obok lokalu wyborczego znaleziono osiem kart do głosowania. Jak nieoficjalnie wiadomo podejrzany jest synem przewodniczącego rady miejskiej.

Miłośnicy taniego wina
- Wybory w naszym mieście były jedną wielką mistyfikacją – grzmi na jednym z internetowych for użytkownik „grojeckihejter”. - Wielu wysłanników naszych radnych jak i przyszłych radnych chodziło po mieście i nawoływało już ustawione osoby do oddania głosu. Sam wiem o wielu przypadkach w okręgu 1 i 2 – opisuje internauta. - Przecież to jest żenada. Sam byłem świadkiem jak jeden z miłośników taniego wina o godzinie 20 oferował swój głos za pieniądze – dodaje „grojeckihejter”, i wprost nawołuje do unieważnienia wyborów.

- To co się działo dzisiaj w Grójcu to oszustwo i obłuda w biały dzień – wtóruje mu „adamwolski”. - Samochody z ludźmi podjeżdżały i ludzie oddawali głosy. (…) Złapali tylko jedną osobą, a wszyscy dobrze wiemy kto głosy kupował. Można wymienić dużo takich osób. Cały Grójec o tym tak naprawdę wie – komentuje.

- Mnie już nic nie zdziwi jak za cztery lata pod lokalami wyborczymi będą stali naganiacze w samochodach z przenośnymi urnami. Mamy handel obwoźny, czemu ma nie być obwoźnych wyborów – ironizuje „~nonio~”.

Na inny aspekt uwagę zwraca „~Stanley~”, którego zdaniem kluczem do zaprzestania korupcyjnego procederu jest zmiana ordynacji wyborczej z proporcjonalnej na większościową. - Zapytajcie czy np. w Warce ktoś wszedł dorady za kupione głosy, nikt!!!!!!!!! Bo tam obowiązuje ordynacja wyborcza dla gmin do 20 tys. mieszkańców i głosuje się w okręgach jednomandatowych, nie tworzy się list (…) z łapanki, by pokazać bzdurne poparcie dla lidera z listy (z reguły starego wyjadacza, który nie jedne wybory tak wygrał). Więc jeśli się to nie zmieni to zawsze będziemy się wstydzili za Grójec (…) i całej reszty siedzącej na stołkach budżetowych i mającej wpływ i czas na korumpowanie ludzi – przekonuje internauta.

Polityczny wróg
Głos w sprawie na swoim blogu zabrał sam Audemars Piguet replica watches burmistrz Jacek Stolarski. - Uważam, że każda forma kupowania głosów, przekupywania wyborców, nieuczciwego wpływania na wynik wyborów jest niedopuszczalna i moralnie naganna. Żadne takie działania nie powinny w ogóle mieć miejsca. Osoby, które się tego dopuszczają nie powinny sprawować jakichkolwiek funkcji opartych na zaufaniu publicznym – pisze wybrany na kolejną kadencję burmistrz.

- Przypadek opisywany przez "Okolicę" jest tylko jednym z nich, ale ten tytuł tak obszernie o nim informuje, ponieważ redakcja widziała i widzi w ojcu zatrzymanego swojego politycznego wroga. Nie zmienia to oczywiście samego faktu, że syn przyszłego radnego podejrzewany jest o oszustwo wyborcze – stwierdza Stolarski, i jednocześnie przypomina, że podczas poprzednich wyborów zatrzymano w Grójcu osobę częstującą wódką i kupującą w ten sposób głosy. W aucie miała 80 litrów wódki. - Taka jest nasza, tzn. grójecka i również polska rzeczywistość. I takich przypadków było, jak się domyślam bardzo wiele w całej Polsce – uważa burmistrz.

Stolarski odniósł się również do głosów nawołujących, aby nie dopuścił on do objęcia przez Grzegorza Prusia mandatu radnego. - Nie mam na to żadnego prawnego ani formalnego wpływu – podkreśla włodarz miasta. - Tylko i wyłącznie od Grzegorza Prusia zależy teraz czy przyjmie mandat czy nie przyjmie. Musi sam podjąć tę decyzje, rozumiejąc jak jest ona trudna w kontekście niedzielnego zdarzenia i jak ciężko będzie mu pełnić funkcję po tym, co się stało - wobec wyborców i wobec pozostałych radnych. Decyzja zależy wyłącznie do niego, od jego oceny tej sytuacji i od jego poczucia moralności i odpowiedzialności społecznej. Może odmówić przyjęcia mandatu – kończy.
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: