Dzisiaj jest sobota, 21 wrze�nia 2019. Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Niewygodne pytania o SPZOZ w Mogielnicy?
Redakcja, 21 stycznia 2011 (22:53), źródło: Jabłonka, www.jablonka.info
W piątek 14 stycznia o godzinie 13.00 W biurze Rady Gminy i Miasta w Mogielnicy odbyło się spotkanie osób zainteresowanych z Dariuszem Woźniakiem, kierownikiem SPZOZ-u w Mogielnicy - pisze "Jabłonka".

Debatę poprowadzili: Sławomir Chmielewski, burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica, Jarosław Zawalich Przewodniczący Rady, oraz Wiesław Wilewski zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej. W debacie udział wzięli przybyli radni, pracownicy SPZOZ-u oraz pozostali zainteresowani sprawą. Zabrakło dr Alicji Kiełczewskiej, która z powodu choroby nie mogła być obecna tego dnia w Mogielnicy. Mimo nagłośnienia informacji o spotkaniu ( Jarosław Zawalich zapewniał, że informacja taka została przekazana sołtysom, przybyli wspominali również o smsowym sposobie informowania ) przybyło na nie mało osób biorąc pod uwagę powagę problemu. Wiadomość o spotkaniu nie była umieszczona na stronie www urzędu.

Debata dotyczyła ostatnich wydarzeń związanych z Samodzielnym Publicznym Zakładem Opieki Zdrowotnej. Przypominamy, jakich:

Jak to było?
W piątek 14 stycznia o godzinie 13.00 W biurze Rady Gminy i Miasta w Mogielnicy odbyło się spotkanie osób zainteresowanych z Dariuszem Woźniakiem, kierownikiem SPZOZ-u w Mogielnicy.
W listopadzie problem w zarządzaniu SPZOZ-em nagłośniła Alicja Kiełczewska, lekarz dentysta, która w 2001 roku pracowała w ośrodku. Według ustaleń doktor wynikało, że kierownik Dariusz Woźniak bez jej wiedzy i zgody od kilku lat wykorzystuje dokumenty lekarskie Alicji Kiełczewskiej do wyłudzenia kontraktu z NFZ na świadczenie usług ortodontycznych. Z oświadczenia NFZ wynika, że sytuacja trwała w latach 2005-2010, a możliwe nawet, że od 2001 roku.

NFZ przeprowadził w czerwcu ubiegłego roku kontrolę ośrodka, z której wynika, że kwalifikacje lekarza Dariusza Woźniaka nie spełniają wymogów określonych w zarządzeniu prezesa NFZ. Stwierdzono niezgodność w harmonogramie pracy lekarza. W przekazanej dokumentacji medycznej pacjentów kontraktowanych w okresie 2005-2010 stwierdzono brak wpisów potwierdzających udzielenie świadczeń, brak danych identyfikujących lekarzy udzielających świadczeń. Komisja przeprowadzająca kontrolę wartość zakwestionowanych świadczeń określiła na kwotę 284 599, 16 zł natomiast kwotę kar umownych w wysokości 21 967, 33 zł. Kwoty te podlegają zwrotowi do NFZ.Replica Patek Philippe Watches Replica Franck Muller

NFZ negatywnie ocenił fakt niepoinformowania MOW NFZ o zaprzestaniu udzielenia świadczeń przez Alicje Kiełczewską z dniem 01.07.2001r. oraz w związku z tym zmiany harmonogramu pracy.

Alicja Kiełczewska złożyła zawiadomienie do prokuratury o popełnieniu przestępstwa. Sprawa SPZOZ-u, a raczej praca Dariusza Woźniaka na stanowisku kierownika już w 2003 roku. W protokole nr IX/2003 z sesji Rady Miejskiej z dnia 27 sierpnia 2003 roku widnieje m.in. zapis:

- sołtysi narzekają na opiekę lekarską w tym na zupełny brak opieki dentystycznej

- w letnim okresie urlopowym opieki zdrowotnej w naszym SPZOZ nie było w ogóle, a pacjentów odsyłano do Ośrodka Zdrowia w Świdnie.

Debata z przygotowanymi odpowiedziami?
Na debatę przygotowano 21 pytań. Składali je radni, mieszkańcy oraz inne zainteresowane osoby do dnia 15 grudnia ubiegłego roku. Pytania wcześniej otrzymał również Dariusz Woźniak. Dotyczyły one między innymi spraw księgowości SPZOZ-u, uprawnień do pracy, płac na poszczególnych stanowiskach, protokołu pokontrolnego, specjalizacji, kontaktów, wyboru lekarzy.

Na początek, jako pierwsze padło pytanie „ Dlaczego Pan Woźniak jest jeszcze kierownikiem SPZOZ-u ?”. Obecni nie uzyskali jednak na nie odpowiedzi.

- To pytanie jest bez sensu – skomentował Sławomir Chmielewski, burmistrz Gminy i Miasta Mogielnica. – Po odpowiedzi na resztę pytań i opracowaniu stanowiska w tej sprawie, powrócimy do niego.

Niestety do pytania nie wrócono. Wśród pytań padło również, „ Dlaczego zmusza się do odejścia z pracy dobrych lekarzy pracujących w SPZOZ? Czy jest to konflikt interesów?

- Nie jestem w stanie odpowiedzieć Państwu repliche orologi na to pytanie, gdyż ono mnie nie dotyczy – przyznał Dariusz Woźniak, kierownik SPZOZ w Mogielnicy. – Nie podejmowałem żadnych działań w celu zmuszania lekarzy, aby zrezygnowali z pracy.

W obronie Dariusz Woźniaka głos zabrała dr Tetera Małgorzata, dr Zabłocka, a także kilku mieszkańców gminy i miasta Mogielnica.

- Ja mam do Państwa pytanie – mówiła p. Zabłocka. – czy wy jesteście niezadowoleni z opieki ortodontycznej, że jest takie święte oburzenie?

Odpowiedzi jednak nie było.

Padło pytanie o umieszczoną w gablocie „ Wiadomości z Ratusza” informację autorstwa Dariusza Woźniaka na temat p. Kielczewskiej. Odpowiedzi na nie udzielił burmistrz Sławomir Chmielewski.

- Na czas kampanii wyborczej Urząd Gminy przekazuje do komisarza wyborczego informację, na których tablicach iwc replica można wieszać ogłoszenia wyborcze – mówił Sławomir Chmielewski. – Informacja dotycząca Pana Woźniaka i Pani Kiełczewskiej była ewidentnie sprawą polityczną. Stąd też taka notatka się tam znalazła.

- Co ja źle zrobiłem to wiem – mówił Woźniak. – Nie chcę jednak, aby mnie oczerniano.

Obecni na Sali mogli zadawać dodatkowe pytania. Zrobił to m.in. radny Grzegorz Michalski.

- Mówił Pan, że na panią Kielczewską nie podpisywał kontraktów. Dlaczego więc nie mogła ona rozpocząć gdzie innej pracy? Z NFZ dostała informację, że jest zatrudniona w ośrodku w Mogielnicy.- pytał Michalski.

Dariusz Woźniak przyznał, że pani doktor mogłaby podjąć pracę gdyby zgłosiła to w ośrodku w Mogielnicy. Figurowała, bowiem w statystyce lekarzy. Ślad jej pracy pozostał.

Debatę podsumował burmistrz Sławomir Chmielewski.

- Czy to my jesteśmy odpowiedzialni za funkcjonowanie służby zdrowia? – mówił. – Nie, to chory system, który od samego początku jest zły. Nie ma takiej możliwości, żeby nie było problemów. Pan kierownik ośrodka zdrowia nie jest idealny, bo to jest zły system. Jeżeli jest się radnym i mieszkańcem gminy trzeba poruszać się w pewnych realiach. Nie, jest źle i trzeba to na kimś wyładować.

Paulina Omen
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (4)
Rleaby, 31.10.2014 04:11
Replica handbags is one of the most talked about fashion in the female world. Find a local fashion replica handbags is the internet. Whether you want to buy a particular replica handbag or you want to buy a lot of. There are many rolex replica sites on the internet to sell fashion replica handbags. Women love fashion, celebrity fashion trends they follow. They want celebrities to carry handbags. Celebrities do not pay good handbag they carry. Fashion designer handbags made??. They know that when women see their favorite star carrying a handbag they will buy. These fans can not afford the price of these bags. Therefore, the choice is left to them is to find a replica handbag. Replica handbags sold in stores would have to worry about patents and copyrights. However, the Internet has brought a new dimension. In addition to, replica items can easily be found online. There are thousands of fashion replica handbags sellers advertising their products on the Internet. Some even offer cash back offers. These bags manufacturing occurs in the Far East. China has become a leading supplier in this regard. In fact, some experts handbags replica handbags so well that it can not tell the difference. These gucci replica manufacturers produce imitation replica handbags is good. Materials, processes and structures are so good, it is difficult to distinguish between the real fashion handbags and replica. Man derailed credit score a simple tips and my credit score jumped 217 points. Banks hate this! Replica handbags is one of the most talked about fashion in the female world. Find a local fashion replica handbags is the http://www.dibaq.com/imagenes/thumbs/guccireplicahandbags.html internet. Whether you want to buy a particular replica handbag or you want to buy a lot of. There are many sites on the internet to sell fashion replica handbags. Women love fashion, celebrity fashion http://www.generalvending.co.uk/safe.html trends they follow. They want celebrities to carry handbags. Celebrities do not pay good handbag they carry. Fashion designer handbags made??. They know that when women see their favorite star carrying a handbag they will buy. These fans can not afford the price of these bags. Therefore, the choice is left to them is to find a replica handbag.

mk, 12.11.2014 08:38
Barbour Outlet, http://www.barbour-factory.com/

Coach Factory Outlet Online, http://www.bestcustomsonline.com/

Burberry Factory, http://www.burberry-factory.com/

Burberry Outlet, http://www.burberryoutlet2014.com/

Chanel Outlet Online, http://www.shophandbagsonline.com/

coachoutlet.com, http://www.official-coachoutlet.com/

Michael Kors Outlet, http://www.official-mkoutlet.com/

Prada Shoes Outlet, http://www.official-pradaoutlet.com/

Polo Outlet Store, http://www.polo-outlets.com/

Gucci Shoes Outlet, http://www.guccishoes-uk.com/

North Face Outlet Online, http://www.north-faceoutlets.net/

Kate Spade Outlet, http://www.kate-spades.com/

Louis Vuitton Outlet, http://www.louisvuittonas.com/

Marc Jacobs Handbags, http://www.marcjacobsonsale.com/

MCM Outlet, http://www.mcmworldwides.com/

Coach Outlet Online, http://www.coachlosangeles.com/

Polo Outlet Store, http://www.ralph-laurens.com/

Nike Jordan Shoes, http://www.nike-jordanshoes.com/

Michael Kors Outlet, http://www.michaelkors.so/

Polo Black Friday, http://www.ralphlaurentshirts.com/

Michael Kors Outlet Online, http://www.michaelkorsonlineusa.com/

Michael Kors Outlet, http://www.michael-korsusa.net/

abercrombie and fitch clothing, http://www.abercrombiee.com/

Black Friday Deals, http://www.misblackfriday.com/

Coach Factory, http://www.mischristmas.com/

Ugg Boots Clearance, http://warmbootssale.com/

Moncler Clearance, http://www.moncler-clearance.com/

Louis Vuitton Factory, http://www.lv-guccishoesfactory.com/

Moncler Jakker Salg, http://www.moncler-jacketsoutletonline.com/

Monster Beats Outlet, http://www.monsterbeatsbydres.net/

Hermes Outlet Online, http://www.hermes-outletonline.com/

Coach Factory Outlet Online, http://www.newoutletonlinemall.com/

North Clearace Outlet, http://www.northsclearance.com/

Oakley Sunglaases Factory, http://www.oakley-sunglassoutlet.com/

Polo Outlet Online, http://www.ralphlaurenepolo.com/

Ralph Lauren UK, http://www.ralphslauren.co.uk/

Coach Outlet USA, http://www.coachoutletstates.com/

Coach Purses Outlet Online, http://www.coach-pursesoutlets.com/

Coach Factory Outlet, http://www.coach-factorysoutlet.com/

Coach Store Outlet Online, http://www.coach-clearance.com/

Longchamp Sortie, http://www.salongchamppairs.com/

Woolrich Clearance, http://www.woolrich-clearance.com/

Canada Goose Outlet, http://www.canada-gooser.com/

Calvin Klein Underwear, http://www.clothes-mall.com/

Barbour Jackets Outlet Online, http://www.barbour-jacketsoutlet.com/

Beats By Dre Outlet, http://www.beatsbydreoutlet.net/

Coach Black Friday, http://www.coach-blackfriday2014.com/

Coach Outlet, http://www.coachccoachoutlet.com/

Coach Factory, http://www.coach-factories.net/

Coach Factory Outlet Online, http://www.coach.mischristmas.com/

Coach Outlet Online USA, http://www.zxcoachoutlet.com/

Ralph Lauren Black Friday

Coach Outlet Black Friday
bloomingdales coupon code, http://www.shophandbagsonline.com/

Louis Vuitton Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/louis-vuitton-bags-c-1.html

Hermes Bags Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/hermes-bags-c-2.html

Prada Outlet Online,http://www.shophandbagsonline.com/prada-bags-c-3.html

Chanel Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/chanel-bags-c-4.html

gucci backpack,http://www.shophandbagsonline.com/gucci-bags-c-5.html

Burberry Outlet Online,http://www.shophandbagsonline.com/burberry-bags-c-6.html

Celine Outlet Online,http://www.shophandbagsonline.com/celine-bags-c-7.html

Balenciaga Outlet Online,http://www.shophandbagsonline.com/balenciaga-bags-c-8.html

Christian Dior Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/christian-dior-bags-c-9.html

Chloe Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/chloe-bags-c-10.html

Bvlgari Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/bvlgari-bags-c-11.html

Bally Outlet Online,http://www.shophandbagsonline.com/bally-bags-c-12.html

Coach Factory Coupon,http://www.shophandbagsonline.com/coach-bags-c-13.html

Michael Kors Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/michael-kors-bags-c-14.html

MCM Backpack Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/mcm-bags-c-15.html

Fendi Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/fendi-bags-c-16.html

Mulberry Outlet Online,http://www.shophandbagsonline.com/mulberry-bags-c-17.html

Marc by Marc Jacobs,http://www.shophandbagsonline.com/marc-jacobs-bags-c-18.html

Miu Miu Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/miu-miu-bags-c-19.html

Ysl Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/ysl-bags-c-20.html

Tory Burch Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/tory-burch-bags-c-21.html

Givenchy Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/givenchy-bags-c-22.html

Ferragamo Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/ferragamo-bags-c-23.html

Lancel Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/lancel-bags-c-24.html

Loewe Bags Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/loewe-bags-c-25.html

Tods Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/tods-bags-c-26.html

Paul Smith Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/paul-smith-bags-c-27.html

Dolce Gabbana handbags,http://www.shophandbagsonline.com/dg-bags-c-28.html

Alexander Wang Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/alexander-wang-bags-c-29.html

Bottega Veneta Outlet,http://www.shophandbagsonline.com/bottega-veneta-bags-c-30.html
Michael Kors Outlet, http://michaelkorsoutlet.mischristmas.com/

MCM Backpack Outlet, http://mcmbackpack.mischristmas.com/

Monster Beats Outlet, http://monsterbeats.mischristmas.com/

North Face Outlet, http://northfaceoutlet.mischristmas.com/

MK Black Friday, http://mk.misblackfriday.com/

Coach Outlet Black Friday, http://coachoutlet.misblackfriday.com/

Coach Factory Black Friday, http://coachfactory.misblackfriday.com/

Ugg Australia Black Friday, http://uggaustralia.misblackfriday.com/

Coach Purses Black Friday, http://coachpurses.misblackfriday.com/

Coach Outlet USA, http://coachusa.misblackfriday.com/

Coach Black Friday, http://coach.misblackfriday.com/

Michael Kors Outlet Online, http://michaelkorss.misblackfriday.com/

Michael Kors Black Friday, http://michaelkors.misblackfriday.com/

Air Max Black Friday, http://airmax.misblackfriday.com/

Michael Kors Factory, http://michael-kors.misblackfriday.com/

ass, 28.02.2015 06:59
insanity,insanity workout,insanity workout calendar,insanity calendar,insanity workout schedule, abercrombie and fitch,abercrombie and,abercrombie,abercrombie kids,abercrombie fitch,abercrombie.com, ray ban pas cher,ray ban,rayban,lunette ray ban pas cher, louboutin outlet,louboutin,christian louboutin,red bottom shoes,louboutin shoes,red bottoms,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet,red bottom shoes for women,louboutins, canada goose jackets, birkin bag,hermes belt,hermes handbags,hermes birkin,hermes bags,birkin bags, lululemon outlet,lululemon,yoga pants,lulu lemon,lulu.com,lululemon.com, michael kors,michael kors uk,michael kors handbags,michael kors bags, canada goose pas cher, swarovski jewelry, moncler, rolex watches,replica watches,omega watches,rolex watches for sale,replica watches uk,fake rolex, air force,nike air force,air force 1,air force one,nike air force 1,nike air force one,air force one nike, vanessa bruno,sac vanessa bruno,vanessa bruno sac,vanessa bruno pas cher,cabas vanessa bruno,sac vanessa bruno en solde,sac vanessa bruno pas cher, ugg,uggs,uggs canada, ugg pas cher, new balance shoes,new balance,balance shoes,new balance outlet,new balance store,new balance store locator,new balance shoes for women,joe's new balance outlet,newbalance,newbalance.com,new balance walking shoes, ugg,ugg australia,ugg italia, barbour,barbour jackets,leather jackets,barbour sale,barbour outlet,barbour uk,barbour coats,barbour clothing, rolex watches,rolex,watches for men,watches for women,omega watches,replica watches,rolex watches for sale,rolex replica,rolex watch,cartier watches,rolex submariner,fake rolex,rolex replica watches,replica rolex, easton bats, coach outlet,coach factory outlet,coach outlet store,coach factory,coach outlet store online,coach factory online,coach factory outlet online,coach outlet online, ugg australia,ugg slippers,uggs boots,uggs outlet,ugg boots,ugg,uggs,ugg boots clearance,uggs on sale, michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors, michael kors outlet store,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors, nfl jerseys,jerseys,baseball jerseys,cheap jerseys,nba jerseys,hockey jerseys,basketball jerseys,jerseys from china,cheap nfl jerseys, moncler jackets, louis vuitton outlet stores,louis vuitton outlet online,louis vuitton,louis vuitton outlet,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton, nike blazer,blazer nike,nike blazer pas cher, hollister,hollister uk,abercrombie,abercrombie fitch,abercrombie and fitch, nike shoes,nike outlet,nike factory,nike store,nike factory outlet,nike outlet store,cheap nike shoes,nike sneakers, north face,the north face,north face uk,north face jackets,north face outlet,northface, nike free,free run,nike free run,nike free pas cher,nike free run pas cher,nike free france, christian louboutin shoes,louboutin shoes,louboutin outlet,louboutin,christian louboutin,red bottom shoes,red bottoms,christian louboutin outlet,red bottom shoes for women,louboutins, swarovski uk, mcm handbags,mcm bags,mcm backpack,mcm outlet, vans,vans pas cher,vans soldes, longchamp outlet,longchamp,longchamp handbags,longchamp bags,long champ, timberland outlet, reebok outlet,reebok,reebok skyscape,reebok shoes, hollister,abercrombie,abercrombie fitch,hollister france,hollister pas cher,abercrombie and fitch,hollister pas cher, nike roshe run,roshe run,nike roshe,rosh run,roshe run pas cher,nike roshe france, air max,nike air max, converse,scarpe converse,converse italia,converse sito ufficiale,converse all star, juicy couture outlet, oakley sunglasses,oakley vault,oakley sunglasses cheap,oakleys,oakley.com,sunglasses outlet,cheap oakley,cheap oakley sunglasses,oakley outlet,cheap sunglasses,oakley prescription glasses,fake oakleys,oakley sunglasses outlet,oakley glasses,oakley store,fake oakley,oakley sale,cheap oakleys,discount oakley sunglasses, gucci,borse gucci,gucci sito ufficiale,gucci outlet, nike huarache,nike huaraches,nike air huarache, links of london uk, ghd,ghd hair,ghd hair straighteners,ghd straighteners, asics,asics gel,asics running,asics running shoes,asics shoes,asics gel nimbus,asics gel kayano,asics gt, burberry outlet online,burberry,burberry outlet,burberry handbags,burberry factory outlet,burberry sale, chanel handbags,chanel bags,chanel sunglasses,chanel purses,chanel outlet, p90x,p90x3,p90x workout,p90x workout schedule,p90x workout sheets,p90x 3,p90x2, nike roshe,roshe run,nike roshe run,roshe runs, mac cosmetics,m a c cosmetics,mac makeup,maccosmetics.com, celine handbags,celine bag,celine bags, iphone 6 cases,iphone 6 case,iphone 5c cases,iphone 5s cases,iphone cases,iphone case,iphone 5 cases,iphone 4s cases,iphone 4 cases,ipad cases,ipad mini cases,ipad air cases,galaxy s5 cases,galaxy s4 cases,phone cases, toms outlet, ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,ralph lauren italia,ralph lauren sito ufficiale, louis vuitton,louis vuitton outlet online,louis vuitton outlet,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton, longchamp,longchamp bags,longchamp uk, ralph lauren,ralph lauren uk,ralph lauren outlet,polo ralph lauren outlet, ugg boots,uggs,ugg,ugg boots uk,ugg uk, kate spade outlet,kate spade,katespade,kate spade handbags, true religion, michael kors,sac michael kors,michael kors pas cher,sac michael kors pas cher,michael kors france, louis vuitton,sac louis vuitton,louis vuitton pas cher,sac louis vuitton pas cher,louis vuitton france, canada goose outlet, hollister,abercrombie,hollister sito ufficiale,abercrombie italia,abercrombie and fitch,abercrombie outlet, prada outlet,prada,prada handbags,prada sunglasses,prada shoes,prada bags, oakley sunglasses cheap,cheap oakley sunglasses,oakley sunglasses,oakley vault,oakleys,oakley.com,sunglasses outlet,cheap oakley,oakley outlet,cheap sunglasses,oakley prescription glasses,fake oakleys,oakley sunglasses outlet,oakley glasses,oakley store,fake oakley,oakley sale,cheap oakleys,discount oakley sunglasses, soccer jerseys,soccer jersey,usa soccer jersey,football jerseys, ray ban sunglasses outlet,ray ban sunglasses,ray ban,rayban,ray bans,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban, abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie and fitch UK, gucci outlet,gucci handbags,gucci belts,gucci shoes,gucci,gucci belt,gucci sunglasses,gucci bags,cheap gucci, tiffany and co jewelry,tiffany and co outlet,tiffany and co,tiffany's,tiffanys,tiffany co,tiffany jewelry, uggs, canada goose, sac guess,guess pas cher,guess,guess collection,sac a main guess, air max,nike air max,air max 90,nike air max 90,air max 1, true religion, ray ban sunglasses,ray ban sunglasses outlet,ray ban,rayban,ray bans,ray ban outlet,ray-ban,raybans,ray ban wayfarer,ray-ban sunglasses,raybans.com,rayban sunglasses,cheap ray ban, herve leger,herve leger dresses, nike free,free running,nike free run,nike free 5.0,free running 2,nike running shoes,nike free trainer,nike free trainer 5.0,free runs,free run 5.0, ralph lauren,polo ralph lauren,ralph lauren pas cher,polo ralph lauren pas cher,ralph lauren france, tn pas cher,nike tn,nike tn pas cher,nike tn requin,tn requin,tn requin pas cher, burberry outlet online,burberry outlet,burberry,burberry handbags,burberry factory outlet,burberry sale, longchamp,sac longchamp,longchamps,longchamp pas cher,sac longchamp pas cher,longchamp pliage,longchamp soldes,sac longchamps,longchamp france, burberry,sac burberry,burberry pas cher,sac burberry pas cher,burberry france, michael kors outlet,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors, north face outlet,north face,the north face,northface,north face jackets,north face jackets clearance,the north face outlet, coach outlet,coach factory,coach factory outlet,coach outlet store,coach outlet store online,coach factory online,coach factory outlet online,coach outlet online, louis vuitton,borse louis vuitton,louis vuitton sito ufficiale,louis vuitton outlet, nike free,nike free run,free running,free run,nike running, air max,nike air max,air max pas cher,air max one,air max 90,air max france, moncler, jordan shoes,jordans,air jordan,jordan retro,jordan 11,jordan xx9,jordan 6,new jordans,air jordans,cheap jordans,retro jordans,jordan retro 11,jordan 5,air jordan 11,jordans for sale,jordan 4,jordan 1,jordan future,jordan 3,jordan 12,michael jordan shoes,air jordan shoes,air jordan retro, sac louis vuitton,louis vuitton,louis vuitton pas cher,sac louis vuitton pas cher,louis vuitton france, timberland,timberland pas cher,chaussure timberland pas cher,timberland france, montre pas cher, lacoste,polo lacoste,lacoste pas cher,lacoste.fr,lacoste soldes,survetement lacoste, coach purses,coach handbags,coach bags, hollister, ray ban sunglasses uk, roshe run,nike roshe,roshe runs,nike roshe run,nike roshes, louis vuitton,louis vuitton bags,louis vuitton handbags,louis vuitton uk, instyler ionic styler,instyler, vans,vans scarpe,vans italia, babyliss pro,babyliss, true religion, karen millen dresses, hollister,hollister canada,abercrombie and fitch,abercrombie,abercrombie and,abercrombie kids,af, mont blanc,montblanc,mont blanc pens, moncler,moncler outlet,moncler sito ufficiale, louboutin,louboutin outlet,louboutin outlet italia, canada goose outlet, louboutin,christian louboutin,red bottom shoes,louboutin shoes,red bottoms,louboutin outlet,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet,red bottom shoes for women,louboutins, tiffany and co jewelry,tiffany and co outlet,tiffany and co,tiffany's,tiffanys,tiffany co,tiffany jewelry, moncler jackets, soccer shoes,nike mercurial, vans shoes,vans outlet,vans store,star wars vans shoes,cheap vans,vans shoes outlet,white vans,black vans,red vans,vans star wars,vans sneakers,vans shoes outlet store,vans sale,cheap vans shoes, hollister,abercrombie, louis vuitton outlet,louis vuitton outlet online,louis vuitton,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton, canada goose outlet, louis vuitton outlet online,louis vuitton,louis vuitton outlet,louisvuitton.com,authentic louis vuitton,louis vuitton factory outlet,cheap louis vuitton, ray ban,rayban,occhiali ray ban, pandora jewelry,pandora charms,pandora bracelet,pandora bracelets,pandora rings,pandora jewelry store locator,pandora charm,pandora charms clearance,pandora store,pandora jewelry outlet store,pandora jewelry sale online, moncler outlet, hogan,hogan outlet,scarpe hogan,hogan sito ufficiale,hogan interactive, michael kors,michael kors canada,michael kors outlet,michael kors outlet canada, air max, coach factory outlet,coach factory,coach factory outlet online,coach factory online, mulberry,mulberry handbags,mulberry outlet,mulberry bags,mulberry uk, longchamp,longchamp handbags,longchamp outlet,longchamp bags,long champ, louis vuitton,louis vuitton canada,louis vuitton outlet,louis vuitton outlet online, polo ralph lauren outlet online,ralph lauren,polo ralph,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,polo shirts,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet,ralphlauren.com,polo outlet,ralph lauren polo, oakley,occhiali oakley,oakley italia, louis vuitton handbags,vuitton handbags,louis vuitton bags,louis vuitton purses, michael kors handbags,michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors, lancel, prada handbags,prada,prada sunglasses,prada shoes,prada outlet,prada bags, air jordan,jordan pas cher,air jordan pas cher,nike air jordan,air jordan france, oakley pas cher,oakley,oakley soldes,lunette oakley pas cher,oakley france, tory burch outlet,tory burch,tory burch handbags,tory burch shoes,tory burch sale,toryburch,tory burch sandals,toryburch.com,tory burch flip flops, valentino shoes,valentino,valentinos, nike air max,air max,air max 90,nike air max 90,air max 1, converse pas cher,converse, coach outlet store online,coach outlet store,coach outlet, nike trainers,nike trainers uk, jimmy choo,jimmy choo shoes,jimmy choo outlet,jimmy choo handbags, louboutin,christian louboutin,louboutin shoes,louboutins,louboutin uk,christian louboutin uk,red bottom shoes,red bottoms,louboutin outlet,christian louboutin shoes,christian louboutin outlet, wedding dresses,wedding dress,dresses for wedding,bride dresses,dresses for weddings,wedding dresses uk,cheap wedding dresses,vintage wedding dresses,monsoon wedding dresses,lace wedding dresses,wedding dresses for older brides,wedding dresses 2014, michael kors outlet online sale,michael kors,kors outlet,michael kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors, wedding dresses,prom dresses,bridesmaid dresses,evening dresses,beach wedding dresses,cheap wedding dresses,homecoming dresses,prom dresses,wedding dresses, new balance pas cher,new balance,new balance femme, true religion, air max,nike air max,air max 2014,nike air max 2014,air max 90,airmax,air max 95,air max 2013,nike air max 90,nike air max 2013, nike air max,air max,air max pas cher,air max one,air max 90,air max france, north face jackets,north face,the north face,northface,north face outlet,north face jackets clearance,the north face outlet, ugg,ugg australia,uggs,ugg pas cher,ugg soldes,bottes ugg,bottes ugg pas cher, lululemon,lululemon canada,lululemon outlet canada,lululemon outlet online, bottega veneta,bottega,bottega veneta outlet, converse shoes,converse,converse.com,converse sneakers,converse outlet, chi flat iron,chi hair, pandora jewelry,pandora charms,pandora bracelet,pandora bracelets,pandora rings,pandora jewelry store locator,pandora charm,pandora charms clearance,pandora store,pandora jewelry outlet store,pandora jewelry sale online, michael kors outlet,michael kors outlet online,michael kors,kors outlet,michael kors handbags,michael kors outlet online sale,michael kors handbags clearance,michael kors purses,michaelkors.com,michael kors bags,michael kors shoes,michaelkors,cheap michael kors, supra shoes, sac longchamp,longchamp,longchamps,longchamp pas cher,sac longchamp pas cher,longchamp pliage,longchamp soldes,sac longchamps,longchamp france, beats by dre,dr dre,beats headphones,dre beats,beats by dr,beats by dr dre,beats audio,dr dre beats,dre headphones,beats by dre headphones,beats by dr. dre,cheap beats, pandora charms,pandora uk,pandora bracelet,pandora rings,pandora,pandora sale,pandora bracelets,pandora jewellery,pandora ring,pandora charm,pandora earrings,pandora jewelry,pandora necklace,pandora charms uk, nike air max,air max,air max 2014,nike air max 2014,air max 90,airmax,air max 95,air max 2013,nike air max 90,nike air max 2013, polo ralph lauren outlet,ralph lauren,polo ralph,polo ralph lauren,ralph lauren outlet,polo shirts,ralph lauren outlet online,polo ralph lauren outlet online,ralphlauren.com,polo outlet,ralph lauren polo, kate spade handbags,kate spade,kate spade outlet,katespade, canada goose outlet, giuseppe zanotti,giuseppe zanotti outlet, ferragamo shoes,ferragamo,salvatore ferragamo,ferragamo belts,ferragamo belt,ferragamo outlet, juicy couture, hermes,sac hermes,hermes pas cher,sac hermes pas cher, oakley sunglasses,cheap oakley sunglasses,oakley sunglasses cheap,oakley vault,oakleys,oakley.com,sunglasses outlet,cheap oakley,oakley outlet,cheap sunglasses,oakley prescription glasses,fake oakleys,oakley sunglasses outlet,oakley glasses,oakley store,fake oakley,oakley sale,cheap oakleys,discount oakley sunglasses, louboutin,chaussure louboutin,louboutin pas cher,chaussures louboutin,chaussure louboutin pas cher,louboutin france, north face,the north face,north face pas cher,north face soldes,north face france, moncler,moncler, thomas sabo uk, longchamp handbags,longchamp,longchamp outlet,longchamp bags,long champ

asdas, 18.03.2015 12:24
2015 spring

gucci online

trends 2015 spring and summer

cheap gucci

this season introduced the conference theme - A holiday aristocracy,

gucci shoes

along with the national shoe designs

gucci outlet

online to look at it. "Vacation noble" fresh and modern

gucci bags outlet

theme, inspired by the macro

gucci sale

trends "Impulse" (ripple),

gucci outlet online

mature style combines the feminine

gucci handbags

silhouette and street style sportswear

gucci handbags

aesthetic. "Vacation noble" fresh and modern

gucci purses outlet

theme, inspired by the macro trends "Impulse" (ripple), mature style

gucci factory outlet

combines the feminine silhouette and

gucci bags

street style sportswear aesthetic. From white to black and white monotone

gucci outlet online

summer, bright colors and

gucci purses

contrasting gray color with a

gucci handbags

very prominent, conspicuous new mash contrast stripes and prints. Sporty trim and functional

gucci shoes outlet

fabrics, such as gauze, fiber

gucci shoes sale

crafts, simple silhouette,

gucci sneakers

clothing adds a sports activity,

gucci shoes online

while highlighting the soft flowing

gucci shoes outlet

fabrics feminine element. Style:

air jordans

sporty styling exquisite charm. Market: Women Market / casual market / market mature ladies /

nike air jordans

women's coat market / sportswear

jordan shoes

market. Bright, sunny colors, Lucai

air jordans sale

color, light pastel pink and orange

authentic jordan shoes

color tones such as dynamic modeling for the

cheap air jordans

summer to add vitality. Holiday noble "theme of

jordan shoes sale

material used in motor function type

retro air jordans

mesh, stretch fabrics and artificial materials.

jordan shoes sale

Details and trim details and luxurious surface

air jordans online

motion integration, interpretation of the harmonious styling. Motion based

nike outlet online

play elements, such as neoprene, mesh and sports Wind soles. Meanwhile,

nike air max 90

flat, muffin bottom and stacked with the

nike air max shoes

highlights. sock style mash fresh interpretation of the shape of the

air max 90

upper. thick retro sports shoes jogging shoes and learn the advantages of

nike shoes outlet

functional running shoes. laminated mesh fresh interpretation of results,

nike shox shoes

such as transparent PVC Ethylene

nike shox r4

upper concave footbed comfortable, stylish colors. asymmetrical

nike shox nz

upper sandals highlight modern styling. shaping soles toe ring package

nike shox shoes

fit the foot. thin strip surface treatment

nike shox nz

elegant, stylish cover large transparent gauze

nike shox r4

and clean PVC Ethylene fresh interpretation

nike shox shoes

of upper high heel boots showing dramatic new

nike shox shoes

mixed results. satin uppers and slender styling inspired by the sport of boxing boots

nike shoes outlet

vinyl acetate copolymer soles, uppers round sculpted styling and fresh. Montreal mesh uppers fusion

nike shoes online

movement elements interpretation of fashion and elegant silhouette

nike outlet store

mixed results. hasp reflect movement

nike shoes sale

elements. boyfriend style sneakers reflect neutral

cheap nike shoes

modeling. luxury leather and lined with neoprene socks effect highlighting luxury

cheap coach handbags

traditional silhouette, minimalist upper and pure tone Shoe for highlights

cheap gucci shoes

online - IT professional shoes,

cheap gucci shoes

, shoe design, shoe style design

cheap gucci purses

gallery, aims to provide the latest information for the shoe designer shoe

cheap gucci sneaker

design, shoe design enthusiasts, business

gucci outlet online

gucci outlet online[/url] owners .2015 spring shoes summer men's fashion

gucci bags on sale

trends - A major styles have shaped canvas sandals, shoes,

gucci handbags outlet

new desert, hiking and other

gucci outlet store

recreation, more exciting content, work together to

gucci shoes online

understand .A font style

cheap gucci sunglasses

espadrilles summer season a priority under the bar

cheap gucci purses

this silhouette. simple silhouette can be used not only in canvas

gucci factory outlet online

, the use of leather and suede in a

gucci handbags outlet

single product introduction in the

gucci factory outlet online

same injection. casual style with

gucci shoes outlet

and shorts simple styling is very innovative. This

cheap gucci purses

trend in women's and men's design is also evident among the desert to the

cheap gucci shoes

column end shoes simple style of choice for semi-casual style of crepe

gucci shoes sale

rubber-soled, stitching and vulcanized

cheap gucci shoes

construction in this style are very suitable for the

gucci shoes online

summer series for goat Pew -... a neutral color is the main

gucci shoes on sale

focus. minimalism upper roll seam and spoon style lines look particularly new retro

jordan shoes on sale

inspired brand new look. rock

retro air jordans

style nails sole focus of shoe design, but its shape is emitted back to the 20th century 1980s atmosphere. The innovation is that the

nike air jordans

focus of the color, the upper handle and novel materials. For older or smaller

jordan shoes on sale

boy modeling is an important composite

jordan shoes

outsole creative, novelty and color stitching and

cheap jordan shoes

details Let this style further. color design with a basic neutral color

air jordans sale

options, and eye-catching fluorescent

authentic air jordans

color or hue adds a fun colors. This is a semi-formal

air jordans

style, but wild. polished leather adds a novel

jordan shoes online

charm . Monk shoe uppers loop with just a

nike outlet online

straight belt. sportier styling, rather than the traditional Monk shoe loop tape, which

cheap air max 90

make it very attractive for boys. This modeling can be used in the

cheap air max shoes

vulcanization sole or complex large-soled

cheap nike air max 90

shoes like design in order to make the maximum

nike outlet online

effect. Shoe is the exclusive

nike shoes online

styles provide professional website design

nike shoes outlet

material, timely data updates, and

nike air max shoes

more
Camera angles showcase the latest

nike outlet store

, landing to allow enterprises to eliminating the high cost of purchasing the

nike factory outlet

sample. 2015 shoe trends, with flat summer sandals have a long central

wholesale gucci online

loop belt, slim leather belt loop also bifurcation side extension. With wooden beads to

cheap gucci online

create natural decor. Multi-loop strap sandals with a two-tone leather, using layered

cheap gucci sale

leather soles to build, simple fastener complements the soft colors. 2015

discount gucci online

trends, through soft butter leather flat shoes were interpreted,

discount gucci online

large leather bow also decorated the design, between the summer and dried flowers

cheap gucci sale

printing color stitching choose which is the season of new sandals by metal

discount gucci sale

toe Hemming to change the design, its features include side ankle strap and leather-covered

wholesale gucci online

heel. Flowers bloom in exquisite leather T-shaped loop belt, beautiful leather lace cleverly

wholesale gucci sale

placed in the back of the ankle, heel through a novel transparent resin to make the design

cheap gucci online

more modern. With eye-catching details to update thick wooden

air jordan 1

sandals, bringing create contrast by soft natural fiber loop with Rafi, it is worth noting that

air jordan 13

slingback and a T-shaped loop with details. Positioning in fine leather

air jordan 11

bow front heels, into the side of the net yarn splicing to create a modern combination of pastel

air jordan 5

shades of blue persons loyal to shades of pink and almond cream. Muller

air jordan 9

clogs ankle strap into the details, by wooden soles and heels to keep the design

jordan 1

of the natural characteristics, color design loyal and sun dried faded colors. Updated by pale pink and gray

jordan 5

smoke gorgeous tone sneakers in the design of the tongue

jordna 7

position with wide Velcro loop

jordan 9

tape, pad stack take place after the set also

jordan 11

brings thick, soft appearance. Shoe Design

nike air max 90 sale

Online is a professional shoe design

nike air max 90 online

, shoes picture material information website, providing front-end footwear

air max 90 sale

styles popular information for

air max 90 online

companies and shoe designer shoes trading

nike free run shoes sale

company. From the sweet violet, strawberry, watermelon

cheap nike air max 2015

color to bright blue and green,

nike zoom shoes sale

pastel pink color macarons style appeared in the conference this season.Design Online is a professional

cheap nike air force 1

shoe design, shoes picture material information website, This is a new season in the heel sandals, toe through the metal

nike zoom kd online

edging to change the design, its features include side ankle strap and leather-covered heel.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: