Dzisiaj jest pi�tek, 14 sierpnia 2020. Imieniny: Alfred, Maksymilian, Euzebiusz
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Starostwo szuka oszczędności i zaczyna od swoich urzędników
Redakcja, 27 stycznia 2011 (15:38), źródło: Nad Wisłą, www.nadwisla.pl
W ostatni piątek rada powiatu grójeckiego uchwaliła budżet na 2011 rok. Serię autopoprawek do uchwały zgłosił nowy starosta Marian Górski. Miały one na celu przede wszystkim zmniejszenie deficytu budżetowego.

Regionalna Izba Obrachunkowa, która opiniowała projekt uchwały, ostrzegła bowiem, iż utrzymanie deficytu na proponowanym poziomie (3,4 miliona złotych; miał zostać sfinansowany poprzez wyemitowanie papierów wartościowych) może doprowadzić w latach 2014 – 2019 do problemów z uchwaleniem kolejnych budżetów, a nawet do przekroczenia dopuszczalnego progu zadłużenia samorządu.

Największe oszczędności władze powiatu znalazły w wydatkach na administrację publiczną. Koszty utrzymania starostwa zostały zmniejszone o 320 tys. zł.Rolex Yachtmaster Rolex Date Explorer Obcięto między innymi pieniądze na wynagrodzenia oraz środki przeznaczone na szkolenia pracowników. Ponadto o 100 tys. zł zmniejszono fundusze na promocję powiatu, a także zrezygnowano z kosztownej konserwacji zabytków w należącym do starostwa Muzeum im. Pułaskiego w Warce (obiekt ma w tym roku przejść gruntowną modernizację).

– To jest malutki krok w dobrą stronę – ocenił zaproponowane zmiany radny opozycji Maciej Dobrzyński. – Według mnie jest to tylko kosmetyczna poprawka, która nie stwarza możliwości rozwoju i poprawy funkcjonowania naszych jednostek. W tym budżecie nie widać, abyśmy wygospodarowywali więcej pieniędzy na naszą podstawową działalność, taką jak infrastruktura drogowa czy szkolnictwo – wytknął.

W odpowiedzi starosta Marian Górski podkreślił, że tak małego deficytu powiat grójecki jeszcze nie miał. Jednocześnie zapowiedział kolejne ograniczenia wydatków, w tym m.in. zmniejszenie limitów na telefony komórkowe, obcięcie dodatków do wynagrodzeń oraz redukcję zatrudnienia w starostwie. W ostatniej z wymienionych kwestii Górski chciałby powrócić do stanu z 2006 roku, kiedy w urzędzie pracowało 100 osób (obecnie 107). – Ale to jest operacja na żywym organizmie – przyznał starosta.

W planie finansowym powiatu na obecny rok, już po zmianach, dochody mają wynieść 82,1 mln zł, natomiast wydatki szacuje się na 83,3 mln zł. Deficyt po autopoprawkach zamknie się w kwocie 1,2 mln zł.

Za uchwaleniem budżetu zagłosowało piętnaścioro radnych. Przeciw była trójka.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: