Dzisiaj jest wtorek, 21 wrze�nia 2021. Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Robert Gliński zawita w sobotę do grójeckiego DKF-u
Redakcja, 2 lutego 2011 (23:01), źródło: materiały prasowe
Na sobotnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Jasminum” działającego w Grójeckim Ośrodku Kultury zaprezentujemy film Roberta Glińskiego BENEK ze świetną rolą Marcina Tyrola, wcielającego się w postać tytułowego bohatera. I tym razem mamy ogromną przyjemność zapowiedzieć kolejne w tym roku spotkanie z filmowcem, będzie to oczywiście sam reżyser Robert Gliński!

„Benek” to z pozoru lekka komedia, jednak właśnie w tej przystępnej formie, reżyser porusza ważne problemy, które dotyczą zwłaszcza młodych ludzi, którzy muszą zmierzyć się z codziennością. Będzie więc o pokonywaniu strachu, Balenciaga handbags Replica Rolex Watches nieśmiałości, utracie niewinności i inicjacji w dorosłe życie. Wszystko jednak z dużą dozą ciepła. Zapraszamy!

Benek ma 29 lat i postanawia zacząć życie od nowa. Bierze odprawę i odchodzi na zawsze z kopalni. Jednak kolejne próby zdobycia pracy od rzeźnika aż do męskiej prostytutki zawodzą. Kiedy wydaje się, że jest na samym dnie, niespodziewanie miłość powoduje, że znajduje w sobie siłę i upór, które odwracają koło fortuny. Ratuje nie tylko siebie, ale też kolegów górników i zdobywa upragnioną kobietę. Nasycona humorem, uniwersalna opowieść o nadziei.

Robert Gliński: „Nieudacznik Benek jest bezrobotny. Nie ma pieniędzy. Nie może zdobyć serca ukochanej. W finale filmu Benek odzyskuje godność, zdobywa pieniądze i ukochaną. Przyczyną bezrobocia Benka jest węgiel, a powodem jego odrodzenia jest też… węgiel. Benek przez kopalnię traci pracę i wpada w spiralę kłopotów. I przez kopalnię, tym razem prywatną, staje na nogi, osiąga sukces. Bohater mimo niepowodzeń nie poddaje się. Walczy o siebie. Przeciwstawia się rodzinnej tradycji, chce żyć na własny rachunek. Wierzy w siebie, mimo tego, że świat wokół nie daje mu szansy. Ballada o przewrotności górniczego losu kończy się szczęśliwie. Benek wygrywa. To nagroda za wytrwałość w dążeniu do celu, za wiarę we własne siły i przede wszystkim za poczucie humoru. Bo ono pozwoliło bohaterowi przetrwać gorzkie chwile.”

Marcin Tyrol: „Benek próbuje zrealizować swoje marzenie. To niby taka powszechna flmowa historyjka. Jest jednak coś szczególnego w tej opowieści. Dla Ślązaka zawsze był ważny drugi człowiek, jakaś troska o niego i nie muszę tego mówić jako Ślązak. Po prostu to jest tam widoczne nawet w wielu innych podobnych rodzinnych awanturach o kopalnie, o jakąś wspólną przynależność. Byliśmy z Robertem Glińskim świadkami w trakcie robienia dokumentacji sytuacji, kiedy małżonka przyszła po męża do knajpy. Zrobiła to w swoim stylu, piorąc go po łbie, ale to był gest miłości! Tam są charaktery. Benek odkrywa swój charakter i siłę poświęcając się dla Danki. W końcu nieoczekiwanie inni też czynią niebywałe odkrycia przy Benku i dzięki niemu. A w sumie nikt by się tego nie spodziewał po takim chłopaczku. ”

BENEK, komediodramat, występują: Marcin Tyrol (Benek Kacik), Mirosława Żak (Danka), Magdalena Popławska (Otylia, bratowa Benka), Zbigniew Stryj (Eryk Kacik, brat Benka), Andrzej Mastalerz ("Chrystusik"), Witold Wieliński ("Gruby"), Krystyna Ulewicz-Rutkowska (matka Benka i Eryka), Marcin Wlonka (Rysio, syn Otylii i Eryka), Damian Kolan (Alojz), Piotr Sochor (sztygar), Wiesław Kupczak (biznesmen), Andrzej Lipski (dyrektor kopalni), Izabela Malik (urzędniczka), Anna Guzik (wykładowczyni na kursie rzeźnictwa), i inni, reżyseria: Robert Gliński, scenariusz: Irena Morawska, Jerzy Morawski, zdjęcia: Jan Budzowski, montaż: Krzysztof Szpetmański, scenografia: Anna Wunderlich, czas trwania: 95 min., Polska, Austria 2007

05.02.2011 r. (sobota), godz. 17.00, kino GOK-u, wstęp: 8 zł!!!
panerai replica watches
Opracowała Weronika Cisłowska na podstawie materiałów dystrybutora
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: