Dzisiaj jest wtorek, 21 wrze�nia 2021. Imieniny: Hipolit, Mateusz, Daria
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Repertuar kina GOK: 11-14 luty 2011
Redakcja, 9 lutego 2011 (12:16), źródło: materiały prasowe
W kinie Grójeckiego Ośrodka Kultury i w ramach DKF "Jasminum": Milos Forman. Co Cię nie zabije (reż. Milos Smidmajer), Amadeusz (reż. Milos Forman) oraz komediowy debiut reżyserski Cezarego Pazury "Weekend".

DKF "Jasminum": Milos Forman. Co Cię nie zabije (reż. Milos Smidmajer)
11.02.2011 r. (piątek), godz. 17.00, kino GOK-u, wstęp: 8 zł!!!

Na kolejnym spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Jasminum” działającego w Grójeckim Ośrodku Kultury zaprezentujemy czeski dokument Milosa Smidmajera MILOS FORMAN. CO CIĘ NIE ZABIJE. „Film ten jest spojrzeniem na pracę i życie, nagrodzonego Oscarem reżysera, w tym na jego prywatne życie, dom i rodzinę. Porusza także temat śmierci jego rodziców w obozie koncentracyjnym, pokazując poruszające sceny nagrane w getcie w Terezínie.” Zapraszamy!


Zdobywca Oscara w głównej roli, w ekscytującej historii swojego życia. Pomimo, że o Milošu Formanie powstało już kilka filmów dokumentalnych, pozostaje on ciągle źródłem emocji i inspiracji. W ciągu ostatnich piętnastu lat nastąpiło sporo znaczących zmian w życiu reżysera. O tych najważniejszych Miloš Forman mówił jednak rzadko, choć miały one ogromny wpływ zarówno na niego samego, jak i jego filmową twórczość.

Twórca dokumentu, Miloš Šmídmajer, filmuje przez 5 lat: przygląda się życiu reżysera, stara się rozgryźć jego sposób myślenia i rzucić światło na niektóre z intymnych wątków jego biografii. Praca zawodowa Formana ma bowiem swoje naturalne źródło w jego życiu prywatnym. Dokument ten nie przedstawia życiorysu w sposób typowy. Sylwetka Formana wpleciona została w ramy „krótkiej historii” o kręceniu filmów. Obraz ten uzmysławia, jak ważne są produkcje, które przenoszą na ekran emocje i dotyczą najwyższych wartości, takich jak wolność człowieka. A Miloš Forman niezwykle przekonująco uosabia temat wolności osobistej.

Film zawiera wywiady z przyjaciółmi i rodziną reżysera, a także aktorami, którzy współpracowali z Formanem w czasie produkcji jego najbardziej znanych tytułów. Na ekranie pojawia się m.in. Fahrid Murray Abraham nagrodzony Oscarem za rolę włoskiego kompozytora, Antonio Saleriego, w dramacie muzycznym „Amadeusz”. Nominowany do Oscara Woody Harrelson – odtwórca postaci Larrego Flynt’a, Louise Fletcher („Lot nad kukułczym gniazdem” – siostra Mildred Ratched), Natalie Portman i Javier Bardem („Duchy Goi”) oraz Anette Bening („Valmont”).


MILOS FORMAN. CO CIĘ NIE ZABIJE (tyt. oryg. „Milos Forman: Co te nezabije...”), dokumentalny, występują: Milos Forman, F.Murray Abraham, Annette Bening, Jean-Claude Carriere, Michael Douglas, Louise Fletcher, Matěj Forman, Petr Forman, Woody Harrelson, Natalie Portman, Paul Rassam, Saul Zaentz i inni, reżyseria: Milos Smidmajer, scenariusz: Milos Smidmajer, zdjęcia: Martin Kubala, muzyka: Petr Malasek, montaż: Ondrej Ctibor, czas trwania: 100 min., Czechy, 2009


DKF "Jasminum": Amadeusz (reż. Milos Forman)

12.02.2011 r. (sobota), godz. 17.00, kino GOK-u, wstęp: 5 zł!!!

Na sobotnim spotkaniu Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Jasminum” działającego w Grójeckim Ośrodku Kultury zaprezentujemy Państwu kolejny film z serii „Klasyka kina”: AMADEUSZ – zdobywcę 8 Oscarów A.D. 1985 (m.in. najlepszy film, najlepszy reżyser, najlepszy aktor pierwszoplanowy, najlepszy scenariusz adaptowany), 4 Złotych Globów i Cezara. Jeden z najważniejszych reżyserów w historii kina portretuje jednego z najważniejszych kompozytorów w historii muzyki. Zapraszamy!

Rok 1823. Antonio Salieri, niegdyś uznany kompozytor, obecnie - schorowany starzec zamknięty w domu dla obłąkanych, opowiada historię swojej znajomości ze zmarłym przed 32 laty geniuszem, Wolfgangiem Amadeuszem Mozartem. Salieri twierdzi, że jest winien śmierci Mozarta. Spotkali się, gdy Mozart był jeszcze dzieckiem. Salieri od początku podziwiał jego geniusz, ale ukrywał obsesyjną zazdrość, która przerodziła się w zaciętą rywalizację, prowadzącą Salieriego do obłędu. Kiedy Mozart, opuszczony przez najbliższych i zapomniany przez świat, jest umierający, Salieri pod postacią zamaskowanego gościa zamawia u niego skomponowanie mszy, którą własnoręcznie spisuje przy łożu konającego, by w końcu przypisać sobie jej autorstwo.

AMADEUSZ został ujęty w ramy opowieści szaleńca. Film zdecydowanie przekracza wymiar anegdoty. Jest czymś więcej niż sensacyjną historią rywalizacji dwóch artystów: geniusza i miernoty, czy fabularną ilustracją do wielkiej muzyki salzburskiego kompozytora. Film Formana daje się odczytywać na kilku poziomach. Po pierwsze - jest opowieścią o artyście jako istocie natchnionej przez Boga. W tym znaczeniu Salieri artystą nie jest: europejską sławę i tytuł nadwornego kompozytora zdobył dzięki wieloletniej, siermiężnej pracy, nie mającej nic wspólnego z nie okupioną żadnym wysiłkiem beztroską twórczością swego młodszego kolegi. Salieri jako człowiek wierzący zaczyna więc kwestionować boską sprawiedliwość: czyżby Bóg lekceważył tych, którzy poświęcają swoje życie ciężkiej pracy ad maiorem Dei gloriam? Dlaczego dar łaski staje się udziałem niepokornych, nieokrzesanych lekkoduchów, nie zasługujących - jego zdaniem - na boską atencję? Nieprzypadkowo film nosi tytuł AMADEUSZ (po łacinie amadeus znaczy "umiłowany przez Boga"); Mozart został przecież przez Boga wybrany; to sam Bóg przemawia do nas poprzez jego wielką muzykę.

AMADEUSZ (tyt. oryg. „Amadeus”), dramat, występują: Tom Hulce jako Wolfgang Amadeus Mozart, F.Murray Abraham jako Antonio Salieri, Jeffrey Jones jako Joseph II, Elizabeth Berridge jako Constanze Mozart, Simon Callow jako Emanuel Schikaneder, Roy Dotrice jako Leopold Mozart, Christine rolex replica italia Ebersole jako Katerina Cavalieri, Charles Kay jako Hrabia Orsini-Rosenberg, Kenny Baker, Lisabeth Bartlett jako Papagena, Barbara Bryne jako Pani Weber, Martin Cavina jako Młody Salieri, Roderick Cook jako Hrabia Von Strack, Milan Demjanenko jako Karl Mozart, Peter DiGesu jako Francesco Salieri, Richard Frank jako Ojciec Vogler, Nicholas Kepros jako Arcybiskup Colloredo, Herman Meckler jako Ksiądz, Jonathan Moore jako Baron Van Swieten, Cynthia Nixon jako Lorl i inni, reżyseria: Milos Forman, scenariusz: Peter Shaffer na podstawie własnej sztuki, zdjęcia: Miroslav Ondricek, muzyka: John J. Strauss, Wolfgang Amadeusz Mozart, Giovanni Battista Pergolesi, Antonio Salieri, montaż: Michael Chandler, T.M. Christopher, Nena Danevic, scenograf: Patrizia von Brandenstein, czas trwania: 158 min., USA, 1984


WEEKEND

11.02.2011 r. (piątek), godz. 19.00
12.02.2011 r. (sobota), godz. 19.45
13.02.2011 r. (niedziela), godz. 18.00

walentynkowy seans dla zakochanych
14.02.2011 r. (poniedziałek), godz. 19.00

kino Grójeckiego Ośrodka Kultury
bilety: 12 zł – ulgowy, 15 zł – normalny

Komediowy debiut reżyserski Cezarego Pazury. Młodzi, przystojni gangsterzy Max oraz Gula sprytnie lawirują w świecie dużych pieniędzy, rosyjskiej mafii, skorumpowanych policjantów i groźnych przestępców. W filmie nie mogło zabraknąć również pięknej i niebezpiecznej kobiety. Jest nią tajemnicza Maja,seksowna kilerka.

Opracował Grzegorz Rylski na podstawie materiałów dystrybutora Replica Rolex Cellini
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: