Dzisiaj jest czwartek, 24 wrze�nia 2020. Imieniny: Dora, Gerard, Teodor
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
1,5 tys. podpisów pod petycją o przebudowę drogi nr 728
Redakcja, 2 marca 2011 (09:38), źródło: Nad Wisłą, www.nadwisla.pl
Kończy się cierpliwość władz i mieszkańców gmin, przez które biegnie droga wojewódzka. Do przebudowy „728” na odcinku od Nowego Miasta nad Pilicą do Grójca samorząd Mazowsza przymierza się od siedmiu lat. Trasa jest w fatalnym stanie, wymaga natychmiastowego remontu. Jej zarządca nie jest w stanie powiedzieć, kiedy może się on rozpocząć.

Dziura na dziurze
designer watches W Belsku Dużym, na wysokości starej mleczarni, asfalt się po prostu rozleciał. Kiedy w sobotę byliśmy na miejscu, kierowcy, aby ominąć wyrwy, wjeżdżali na przeciwległy pas ruchu.

Pod petycją w sprawie pilnej przebudowy drogi podpisało się prawie 1600 mieszkańców gminy Mogielnica. W poprzednią środę została ona przekazana radnemu wojewódzkiemu Leszkowi Przybytniakowi, na co dzień mieszkańcowi gminy Grójec. Ma on teraz lobbować w kierunku jak najszybszego uruchomienia inwestycji.
Omega Replica Watches
– Gotowa jest dokumentacja, wydano decyzje środowiskowe i nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozpocząć przebudowę – irytuje się burmistrz Mogielnicy Sławomir Chmielewski. Dodaje, że petycja ma być argumentem dla radnego do przekonania władz Mazowsza, aby znalazły środki na rozpoczęcie robót.

Jak się dowiedzieliśmy, burmistrz Mogielnicy przekazał wzór petycji wójtowi Belska Dużego Władysławowi Piątkowskiemu. Ten chce jednak na razie spróbować rozwiązać problem trasy 728 poprzez dialog z zarządcą drogi, czyli Mazowieckim Zarządem Dróg Wojewódzkich w Warszawie.

– Jesteśmy umówieni na spotkanie z osobami, które są odpowiedzialne za tę inwestycję. Po nim podejmiemy decyzję, co dalej z tą sprawą robić – tłumaczy „NW” Piątkowski. – Chcemy się porozumieć przede wszystkim w sprawie miejscowości Odrzywołek, ponieważ część rozwiązań przyjętych w projekcie diametralnie różni się od oczekiwań ludzi – dodaje.

Leszek Przybytniak podziela zdanie lokalnej społeczności i gminnych władz. – Trzeba natychmiast rozpocząć przebudowę tej drogi. W obecnym stanie jest ona niebezpieczna nie tylko dla jej użytkowników, ale również dla mieszkańców okolicznych miejscowości – uważa radny. Ujawnia, że nasilenie ruchu na „728” jest największe spośród wszystkich dróg, które przebiegają przez powiat grójecki (oczywiście z wyjątkiem tras krajowych).

W poniedziałek otrzymaną w Mogielnicy petycję Przybytniak przedłożył na posiedzeniu Komisji Infrastruktury Sejmiku. – Będę prosił zarząd, by ująć remont tej drogi w przyszłorocznym budżecie, a w tym roku rozpocząć prace z nadwyżek budżetowych, które mogą się pojawić – zapowiada radny.

Wszędzie są potrzeby
Mazowiecki Zarząd Dróg Wojewódzkich przygotowanie potrzebnej dokumentacji rozpoczął jeszcze w 2004 roku . Obecnie prace nad nią zostały zakończone. Tak długi okres potrzebny na jej wykonanie rzeczniczka MZDW Monika Burdon tłumaczy faktem, że cała inwestycja została wpisana jako projekt kluczowy Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego, którego realizacja będzie objęta dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej. Wymusiło to uzyskanie decyzji o uwarunkowaniach środowiskowych.

– Dodatkowe procedury zdecydowanie wydłużyły fake montblanc watches uk w czasie etap prac nad dokumentacją – wyjaśnia nam rzeczniczka i dodaje, że dopiero w drugim kwartale tego roku złożony zostanie wniosek do wojewody mazowieckiego o wydanie decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji. Wojewoda na wydanie takiej decyzji będzie mieć 90 dni.

Projekt zakłada kompleksową przebudowę 28-kilometrowego odcinka drogi. W tym m.in. wzmocnienie konstrukcji jezdni, wymianę nawierzchni, budowę chodników, dróg serwisowych na niektórych odcinkach, wykonanie odwodnienia oraz zatok autobusowych. Łączny koszt modernizacji drogi to ponad 150 mln zł.

O tak dużych inwestycjach decyduje Sejmik. – My w momencie uzyskania niezbędnych dokumentów poinformujemy zarząd województwa o możliwości rozpoczęcia prac – informuje Burdon. – MZDW w Warszawie administruje 300 tysiącami dróg wojewódzkich. A niestety wszędzie są potrzeby – rozkłada ręce rzeczniczka, która nie potrafi wskazać jednoznacznego terminu rozpoczęcia robót.

Na razie na drodze będą prowadzone jedynie prace utrzymaniowe i remontowe. – Najpóźniej w maju metodą remiksingu wykonana zostanie nawierzchnia na najbardziej zdegradowanych odcinkach – zapowiada Burdon.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: