Dzisiaj jest sobota, 26 wrzeďż˝nia 2020. Imieniny: Justyna, Łucja, Cyprian
Wiadomo�ci Sport Kultura Publicystyka Og�oszenia Katalog WWW Galeria Forum Kontakt
Remont traktu już w czerwcu
Mateusz Adamski, 18 grudnia 2008 (22:12), źródło: Nad Wisłą
Z początkiem wakacji ruszy modernizacja drogi Grójec – Goszczyn.

O planach rewitalizacji tzw. traktu królewskiego, czyli drogi powiatowej Kępina – Goszczyn – Przybyszew, która do połowy XIX wieku była główną arterią komunikacyjną na szlaku Warszawa – Kraków, informowaliśmy już we wrześniu. Droga przebiega przez powiaty grójecki i białobrzeski oraz gminy Grójec, Belsk Duży i Goszczyn.

Gdyby nie fatalny stan nawierzchni, trakt mógłby stanowić świetną alternatywę dla remontowanej dziś drogi krajowej E7 (Białobrzegi – Grójec). Od korzystania z drogi kierowców skutecznie odstraszają jednak olbrzymie dziury i miejsca, gdzie nie ma asfaltu. Nawierzchnia wymaga kapitalnego remontu.

Takt miał być zmodernizowany wspólnymi siłami powiatów najwcześniej w 2010 roku. Wstępnie zakładano, że przebudowa całej arterii może kosztować nawet 16 milionów złotych. W związku z tym miała się odbywać przy dużym udziale środków unijnych. W ostatnim czasie sprawy przybrały jednak inny obrót.

Wniosek starostwa powiatowego w Grójcu dotyczący remontu odcinka traktu z Kępiny do Goszczyna zakwalifikował się do Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych 2008–2011. Dzięki uzyskanym w ten sposób środkom prace ruszą już w czerwcu przyszłego roku, tuż po zakończeniu robót przy krajowej „siódemce”. Trakt na tym odcinku zyska zupełnie nową nawierzchnię.

– Całkowity koszt tej inwestycji ma wynieść 3 miliony złotych. Połowę będą stanowić pieniądze rządowe – informuje starosta Janusz Różycki. – Wszystkie trzy zainteresowane gminy podpisały z powiatem stosowne porozumienia i zadeklarowały udział finansowy w przedsięwzięciu – dodaje.

Brak zaangażowania w projekt planowanych pieniędzy unijnych starosta tłumaczy tym, że wykorzystanie środków wspólnotowych starostwo planuje na inne inwestycje. W przyszłości Różycki nie wyklucza natomiast dokończenia remontu drogi zgodnie z pierwotną koncepcją rewitalizacji traktu. – Białobrzegi mają w tym momencie inne priorytety – wyjaśnia. – Bardzo możliwe, że dalszy odcinek od Goszczyna nad Pilicę (około 3 kilometrów znajduje się na terenie powiatu grójeckiego) zrealizujemy wspólnie, ale w terminie późniejszym – mówi starosta Różycki.

Mateusz Adamski
Drukuj Poleć artykuł znajomemu
KOMENTARZE (0)
Powyższego tekstu jeszcze nie komentowano.

Portal Grojeckie.info nie ponosi odpowiedzialności za treść powyższych komentarzy. Redakcja zastrzega sobie prawo usuwania i redagowania komentarzy nie związanych z tematem, zawierających wulgaryzmy, reklamy i obrażających osoby trzecie.

Dodaj komentarz
Autor:
E-mail:
Kod:
Treść: